Plnokrvný futbalový zážitok vyspelých tímov sľubuje dnešné marseillské štvrťfinále (16.30) Holandsko - Argentína, ktoré má pikantnú historickú príchuť. Na svetovom šampionáte sa títo súperi stretli naposledy presne pred dvadsiatimi rokmi - vo finále! Na štadióne Monumental v Buenos Aires Argentína využila podporu 77 tisíc divákov a vyrovnaný súboj rozhodla (3:1) až v predĺžení gólmi Kempesa a Bertoniho (v riadnom hracom čase skóroval takisto Kempes, za Holanďanov Nannninga). Vtedajšiemu kapitánovi a dnešnému trénerovi Argentíny Danielovi Passarellovi však dodnes tuhne krv pri spomienke na infarktovú žrď Rensenbrinka za stavu 1:1 tesne pred 90. minútou. Lepšie však mieril dlhovlasý Kempes, ktorý sa so šiestimi gólmi stal aj najlepším strelcom šampionátu. Holanďania sa po tomto druhom finálovom neúspechu za sebou (predtým v Nemecku 1974 tiež podľahli domácim 1:2 a vonkoncom neboli herne slabší) už bez Cruyffa na svetovej scéne odmlčali, nekvalifikovali sa do Španielska 1982 ani do Mexika 1986, no o dva roky neskôr v Nemecku sa už nová partia okolo van Bastena, Gullita a Rijkaarda tešila z titulu majstra Európy. Argentína po svojom pamätnom prvom titule majstra sveta naopak pokračovala v spanilej jazde. V Španielsku sa síce po prehrách s Talianskom 1:2 a Brazíliou 1:3 nedostala zo štvrťfinálovej C skupiny ďalej (Maradona sa pri svojom debute viac než hre venoval vyplakávaniu nad súperovými faulami), no v Mexiku 1986 bol už božský Diego (prezývka mu sadla po štvrťfinálovom góle rukou do anglickej siete) sebavedomým kapitánom, ktorý priviedol Argentínu (už bez urazeného Passarellu) k druhému titulu, napriek tomu, že sa jej vo finále postavilo do cesty nezlomné Nemecko (3:2). Völler síce za stavu 1:3 podľa typického nemeckého scenára znížil na 2:3, no na Aztéckom štadióne pred 115 000 divákmi partia, v ktorej hral už aj Matthäus, vtedy nestihla to, čo ikskrát predtým i potom zvládla. V Taliansku 1990 si súperi finále zopakovali a Matthäus spolu s Klinsmannom (obaja nastúpia v nemeckom drese aj v dnešnom štvrťfinále proti Chorvátsku v Lyone o 21.00) prevzali po Maradonovi Svetový pohár. Vo finálovej zostave Argentíny figuroval aj Sensini, ktorý je aj v súčasnom kádri Passarellu. Nemeckým trénerom bol vtedy Franz Beckenbauer, ktorý ako druhý muž napodobnil Brazílčana Maria Zagalla. Získal titul ako hráč (74) i tréner (90). Zagallo ako hráč dokonca dvakrát vo Švédsku 1958 a v Chile 1962 a tréner 1970 v Mexiku. Na predchádzajúcom šampionáte v USA Argentína opäť nevyzerala zle, ale veterán Maradona bol po pozitívnom dopingovom náleze diskvalifikovaný a kompromitovaný tím stroskotal už v osemfinále na Rumunsku (2:3). Holanďania po spomínaných dvoch absenciách v Taliansku 1990 nestačili na neskoršieho majstra sveta Nemecko v osemfinále (1:2), v USA bol ich osudom podobne neskorší šampión Brazília, ktorej vo štvrťfinále podľahli po veľkom boji 2:3.
Holanďania, ktorí si atraktívnym ofenzívnym štýlom vybehali už v sedemdesiatych rokoch prezývku európski Brazílčania, sa okrem pamätného finále 1978 stretli s Argentínou aj v Nemecku 1974, kde ju v semifinálovej skupine rozprášili 4:0…
Tréner Holandska Guus Hiddink prišiel na včerajší posledný tréning na marseillskom štadióne Velodrome v dobrej nálade: „Už samotný fakt, že hráme v osmičke, je radostný. Priznám sa, že Argentínčanov som pred majstrovstvami radil k outsiderom, teraz, najmä po tom, čo predviedli v osemfinále s Angličanmi, ich pasujem za favoritov na titul. Majú skúsených hráčov, ktorí zvládajú perfektne defenzívu i bleskový prechod do útoku, osobitne nebezpečné sú ich rýchle prihrávky. Moje mužstvo je fyzicky i psychologicky fit. Pre mladších hráčov to bude veľká skúsenosť. Holandsko hrá dnes efektívnejšie ako na Euro 1996.“ Útočník Van Hooijdonk: „Pred zápasom Anglicko - Argentína som si myslel, že pre nás bude priechodnejším súperom Anglicko, no po ňom som nadobudol pocit, že Angličania by boli ťažšou prekážkou. Zahrali excelentne, no nemali šťastie a boli dlhý čas oslabení. Inak by išli ďalej oni. Argentína je proti nám favoritom. Batistuta i Ortega budú skúšať podobné veci ako proti Angličanom, bude veľmi ťažké udržať ich.“
Argentínčania mali v porovnaní s Holandskom, ktoré v osemfinále zlomilo juhoslovanský odpor až v nastavenom čase (92. gólom Davidsa), o deň kratší čas na doplnenie síl vo svojom tábore L‘ Etrat neďaleko St. Etienne. Fyzioterapeut mal plné ruky práce so stehenným svalom obrancu Sensiniho.