Susedné Rakúsko má tento rok takpovediac predĺženú sezónu. Okrem turistov bude od júla ako predsednícka krajina Európskej únie na pol roka európskym cieľom číslo jeden aj pre politikov. Už dnes sa majitelia vychytených sietí hotelov usmievajú, pretože majú izby rezervované na niekoľko týždňov vopred. A nielen vo Viedni. Ministerské schôdzky počas predsedníctva Rakúska v EÚ od 1. júla budú po celom Rakúsku.
S o nič menšou intenzitou sa však susedná alpská krajina pripravila aj na turistickú sezónu. Stále početnejšiu skupinu pritom tvoria turisti z krajín strednej a východnej Európy. Turistickú hitparádu tvoria Alpy, druhá najväčšia spolková krajina Tirolsko, ale aj spolkové krajiny Korutánsko a Salzbursko. Magnetom pre turistov budú predovšetkým neobmedzené možnosti športového vyžitia. V Alpách môžete splavovať horské rieky, jazdiť na horských bicykloch alebo plachtiť padákom, nehovoriac o kúpaní v chladných horských jazerách. Veľmi obľúbené sú cyklistické trate pozdĺž Dunaja. Turistické kancelárie dokonca ponúkajú možnosť pohodlného putovania bicyklom alebo na kolieskových korčuliach od ubytovne k ubytovni. Zabezpečia vám nielen nocľah, ale aj presun vašej batožiny. Nevyčerpateľným devízovým zdrojom Rakúska je už spomínané Tirolsko, jedna z najznámejších rekreačných oblastí, ktorej dominujú lesy, hory, alpinizmus, ale aj staré sedliacke usadlosti v krásnej krajine a pestré ľudové zvyky. Malebné Salzbursko je súčasťou hudobnej histórie Rakúska. Tu sa narodil W. A. Mozart, a tak kde inde, ak nie tu, sa pravidelne koná Salzburský hudobný festival. Atraktívna je aj najjužnejšia spolková krajina Korutánsko. Na Wörther See v bezprostrednej blízkosti spolkového hlavného mesta Klagenfurt má svoju rakúsku Riviéru a na Ossiachskom a Millstättskom jazere kúpeľné strediská.
Okrem veľkej trpezlivosti pri čakaní na hranici s Rakúskom, ktoré je ako člen Schengenskej zmluvy zodpovedné za bezpečnosť vonkajšej hranice EÚ, potrebujete na dovolenku aj diaľničné nálepky. Desaťdňová nálepka stojí 70 šilingov (189 Sk), dvojmesačná 150 šilingov (405 Sk) a ročná 550 šilingov (1485 Sk). Na desiatich komunikáciách vedúcich cez horské priesmyky a tunely zaplatíte ešte mýtne 70 až 350 šilingov (189 až 945 Sk). Každý turista, aj v prípade tranzitu, sa na vyzvanie musí preukázať sumou od 300 do 500 šilingov (810 až 1350 Sk) na jeden deň pobytu v Rakúsku.
MIRIAM MRÍZOVÁ