Uvedené krajiny naznačujú aj nízky stupeň záujmu ekonomicky zaujímavého zahraničia o obchodovanie so Slovenskom. Prečo je tomu tak? Prečo SR nemôže uspieť na západnom trhu?
„SR postupovala tak, že najskôr pouzatvárala finančné zmluvy s európskymi krajinami, s krajinami OECD, s našimi susedmi a postupne sa snažíme vybudovať túto zmluvnú základňu aj s ostatnými krajinami sveta. Máme záujem ekonomicky spolupracovať so všetkými, u ktorých sa dá nájsť výhodný obchod.“
Má záujem so Slovenskom ekonomicky spolupracovať aj druhá strana? A teraz nemám na mysli Uzbekistan ani Turkmenistan, ale ekonomicky silné krajiny.
„Budem hovoriť len za NBS - vo finančnej oblasti sa prvá základňa spolupráce vytvárala s MMF, s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj v Londýne, s Európskou investičnou bankou, s bankou pre medzinárodné zúčtovanie. Takéto vzťahy teraz krok za krokom budujeme aj s inými krajinami, ktoré neboli v prvej fáze pre rozvoj našej ekonomiky také prioritne významné.“
A v čom sú pre SR významné práve včera schválené dohody?
„Slovensko má v súčasnosti určité problémy s obchodnou bilanciou, snažíme sa ju znížiť, snažíme sa prilákať zahraničné investície, zlepšiť platobnú bilanciu SR. Vieme, že na západoeurópskom trhu alebo na trhu krajín OECD je značná konkurencia, možnosti nejakej expanzie prieniku tovarov alebo aj spoluinvestície sú obmedzené. Preto sa postupne snažíme využívať prednosti aj na ostatných trhoch.“
V prípade priechodnosti Slovenska v EÚ by sme uvedené problémy nemali?
„Členstvo v EÚ poskytuje predovšetkým väčšie možnosti. Je to obrovský trh, takže pozitívny integračný efekt by sa určite prejavoval.“
DAŠA MATEJČÍKOVÁ