l, že od „Rakúska sa očakáva veľa“. Nabádal k rýchlejšiemu tempu reforiem (Agenda 2000) hlavne v poľnohospodárstve, štrukurálnej politike a financovaní. „Je načase prejsť na vyššiu rýchlosť, čas taktického prešľapovania je preč,“ povedal Santer. Podľa neho je úlohou Rakúska, aby primälo partnerov v EÚ k zblíženiu stanovísk. Rakúsky kancelár Viktor Klima označil rozhovory o Agende 2000 za kľúčové úlohy. Rokovania musia pokročiť tak, aby sa pokrok dosiahol do decembrového vrcholného summitu vo Viedni. Za prioritu označil Klima zamestnanosť v krajinách EÚ.
V súvislosti s rozširovaním EÚ na východ J. Santer uviedol, že tento proces sa síce formálne začal, avšak najťažšiu etapu majú účastníci pred sebou. Vďaka histórii a zemepisnej polohe má Rakúsko „perfektné“ podmienky na pokrok. Spolkový prezident Thomas Klestil včera označil plánované rozšírenie únie na východ za „morálnu povinnosť“. Rakúsko chce podľa neho pomôcť, aby sa „hranice mieru a bezpečnosti na východ“ rozšírili.
Kancelár Klima včera uviedol, že Viedeň bude s jednotlivými adeptmi členstva intenzívne diskutovať a otvorí detailné rokovania o jednotlivých kapitolách. Už dnes bude Wolfgang Schüssel pokračovať vo svojom turné po hlavných mestách. Schüssel ako prvý predstaviteľ predsedajúcej krajiny navštívi aj metropoly kandidujúcich krajín. Rozhovory sa budú týkať návrhu Rakúska začať s prvou skupinou kandidujúcich krajín - s Českom, Maďarskom, Poľskom, Estónskom, Slovinskom a Cyprom - konkrétne rokovania pred koncom tohto roka v kapitolách legislatívy EÚ, ktoré boli už úspešne zröntgenované a ktoré nepredstavujú nijaké väčšie problémy.
Hoci členské štáty EÚ sa doteraz nedohodli na odštartovaní týchto priamych rokovaní, rakúsky minister Schüssel hovoril o tomto zámere vo všetkých hlavných mestách členských štátov a podľa jeho slov nikde nenarazil na odpor. Návrh Rakúska sa však nepáči štátnemu tajomníkovi MZV SR J. Šestákovi, podľa ktorého narúša koncepciu jednotného postupu so všetkými 11 kandidtámi, vrátane Slovenska.