h vyše 5000 obetí. Známy fotografický záber mŕtvej matky držiacej v náručí svoje mŕtve dieťatko obletel planétu. Každý normálny človek musel byť otrasený. Ale žeby Američania urobili to isté v Laose? CNN, ktorú sledujú diváci v 210 štátoch vrátane Slovenska, a Time zhodne tvrdia, že americké bojové komando sa k takémuto šialenému útoku na „nepriateľa“ odhodlalo.
Jeden z veliteľov prepadovej čaty vraj vysielačkou zavolal veliteľovi leteckej základne a požiadal o „pokropenie“ vytýčenej oblasti „spiacim plynom“, ako sarinu vojenským slangom hovoria muži v uniformách. Lietadlo vraj vzlietlo a úlohu splnilo, teda poslalo na večný spánok „zopár“ partizánov v džungli, ktorých bojové komando nemohlo inak dostať na kolená. Správa CNN a magazínu TIME vyvolala doslova zdesenie. Ozvali sa však aj iné hlasy: keď mohol dať smutne preslávený poručík Calley postrieľať zopár desiatok civilistov v tragicky „preslávenej“ vietnamskej dedinke My Lay, prečo by nemohlo vojenské lietadlo poprášiť laoskú džungľu so „sleeping gas“?
Lenže sa ukázalo, že pri príprave tohto novinárskeho materiálu sa zrejme zabudlo na zopár žurnalistických pravidiel. Investigatívni novinári síce navštívili admirála Thomasa Moora, vtedajšieho predsedu náčelníkov zborov všetkých zložiek amerických ozbrojených síl - admirál má už 87 rokov a trávi zvyšok života v opatrovníckom penzióne - lenže celý rozhovor s ním neodvysielali, ani nepublikovali. Iba admirálove slová všeobecne parafrázovali. Armádny ošetrovateľ, ktorý sa zúčastnil na spomínanom, „útoku“, vyhlásil, že nešlo o sarin, ale len o slzný plyn, teda o nesmrtiacu plynovú látku. V týždenníku The Weekly Standard Eric Felton - pred 15 rokmi publikoval knihu o svojich skúsenostiach z vietnamskej vojny a patrí medzi hodnoverné zdroje - tiež „informáciu“ vyvracia. K novinárskej, ale aj závažnej politickej „bombe“ takých novinárskych inštitúcií, akými sú práve CNN a Time, sa ozval aj jeden z najznámejších amerických komentátorov William Safire, ktorý v rešpektovanom denníku The New York Times napísal, že „dobrí novinári v magazíne sú vydesení tzv. turnerizáciou Time“, čo je jasná narážka na časté označovanie prístupu CNN k informovaniu a hodnoteniu udalostí. Výkonný šéfredaktor Time Walter Isaacson odpovedá: „Cítime, že vznesené pochybnosti si zaslúžia hĺbkové preskúmanie celej veci.“ Zároveň čitateľom prisľúbil, že všetky chyby, ak sa ich dopustili, uvedú na správnu mieru.
MICHAL HAVRAN
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)