1972 - Počas návštevy prezidenta Nixona v Pekingu je podpísaná deklarácia o „jednotnej Číne“, podľa ktorej je Tchaj-wan súčasťou kontinentálnej Číny.
1975 - Návšteva prezidenta Forda v Pekingu.
1979 - Nadviazanie diplomatických vzťahov, USA si však ponechávajú právo na neoficiálne zastúpenie na Tchaj-wane. Čínsky prezident Deng Xiao-ping je následne hosťom Jimmyho Cartera.
1982 - Čína protestovala proti úmyslu USA predávať Tchaj-wanu zbrane, vrátane lietadiel. Po rozhovoroch v Pekingu sa USA zaviazali znižovať ich dodávky na ostrov.
1984 - Návšteva premiéra Žhaa C‘Janga v USA a Reaganova cesta do Pekingu. Otázka Tchaj-wanu zostáva hlavným problémom vzájomných vzťahov.
1989 - Vzťahy oboch krajín sa takmer úplne prerušili po zásahu polície proti študentom na Námestí Tchien-an-men.
1992 - Prezident Bush schválil predaj lietadiel F-16 Tchaj-wanu. Počas volebnej kampane Clinton obviňuje republikánov z rozmaznávania Číny.
1993 - Clinton podmieňuje schválenie obchodnej Doložky najvyšších výhod (DNV) Číne dodržiavaním ľudských práv.
1993 - Americká administratíva začína politiku „konštruktívnej zaangažovanosti“ Číny.
1994 - Clinton ustupuje od svojej politiky udeľovania DNV.
1995 - Po 15 rokoch udeľujú USA vstupné víza oficiálnym predstaviteľom Tchaj-wanu.
1996 - USA v marci vojensky demonštrujú svoju podporu nezávislosti Tchaj-wanu. Koncom roka sa obaja prezidenti - Clinton a Ťiang - počas stretnutia v Manile dohodnú na obnovení prezidentských stretnutí.
1997 - Návšteva viceprezidenta Gora v Pekingu a prezidenta Ťianga v USA.
1998 - Nukleárne skúšky v Indii a Pakistane zbližujú obe krajiny - otvorenie horúcej telefónnej linky.
Republikáni začínajú vyšetrovanie aféry v súvislosti s čínskou finančnou podporou Demokratickej strany vo voľbách v roku 1996 a následným predajom strategických technológií Číne.
(REUTERS, r)