S mimoriadne veľkou pozornosťou sa čínske turné amerického prezidenta Billa Clintona stretlo na Tchaj-wane. Budúcnosť tohto ekonomicky silného ostrova je totiž absolútne závislá od toho, ako sa budú vyvíjať americko-čínske vzťahy. Taipei preto zriadil počas Clintonovej návštevy analytickú miestnosť pracujúcu 24 hodín, v ktorej sa venovali každému prejavu amerického prezidenta. „Poplašné zvonenie“ sa tu ozvalo v utorok po tom, čo Clinton v súlade s pekinskou líniou nepodporil nezávislosť tohto ostrova. Peking ho totiž od roku 1949, keď sa Čankajšek pod tlakom Kuomitangu premiestnil so svojimi jednotkami z pevniny na Tchaj-wan, považuje len za vzbúreneckú provinciu, ktorá odopiera poslušnosť tzv. kontinentálnej Číne.
„Nepodporujeme nezávislosť Tchaj-wanu, ani dve Číny, ani jednu Čínu a jeden Tchaj-wan a nemyslíme si, že Tchaj-wan by mal byť členom tých medzinárodných organizácií, pre ktoré je požadovaný status nezávislého štátu,“ vyhlásil Clinton v Šanghaji počas diskusie s miestnymi intelektuálmi. Diplomatická prevaha Pekingu nad Taipeiom sa v poslednom období výrazne posilnila. Takmer všetky štáty sveta už diplomaticky uznali Peking, čo znamená, že neuznávajú Taipei. Reakcia Taipeia na Clintonov prejav bola blesková - obvinil Washington a Peking z toho, že osud Tchaj-wanu si ponechávajú len vo svojich rukách. „Spojené štáty a čínski komunisti nemajú žiadne právo viesť bilaterálne rozhovory alebo čokoľvek, čo sa vzťahuje k našim záležitostiam,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Roy Wu. Hovorca ďalej označil Clintonove slová za zbytočné, a zdôraznil, že nemenia politiku USA, ktorá uznáva Tchaj-wan ako súčasť Číny a to, že reunifikácia môže prebehnúť iba mierovou cestou.
USA však v stredu napokon tchajwanskú verejnosť čiastočne upokojili. Zástupca poradcu amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti James Steinberg potvrdil, že USA napriek námietkam Číny budú Tchaj-wanu naďalej predávať zbrane. Steinberg dokonca odmietol povedať, či Washington mieni vôbec niekedy ukončiť predaj zbraní Tchaj-wanu. Najväčšie obavy vzbudzuje na Tchaj-wane Clintonov veľký záujem o spoluprácu s čínskym prezidentom Ťiang Ce-minom, predovšetkým v globálnych záležitostiach, ako nukleárne odzbrojenie. Katastrofické scenáre z Taipeia hovoria o tom, že výmenou za jadrovú bezpečnosť by mohol americký prezident zradiť záujmy ostrova, ktorý doteraz prežil hlavne vďaka americkej ekonomickej a vojenskej podpore.
MAREK CHORVATOVIČ