Vidíte vôbec dôvod novelizovať tento zákon?
„Novela sa prijíma neskoro, krátko pred komunálnymi voľbami. Niektoré ustanovenia v zákone je potrebné novelizovať tak, aby bol zrozumiteľnejší predovšetkým pre občanov a ľahšie vykonateľný.“
Podľa novely v obci, kde žije aspoň 5 percent Slovákov alebo 5 percent príslušníkov národnostnej menšiny, musia byť v zastupiteľstve zastúpení jedným poslancom. Je ustanovenie o povinnom zastúpení v súlade s Ústavou SR?
„Môže sa stať, že v niektorých obciach na zmiešanom území Slováci nemusia mať také zastúpenie, ktoré by inak mali, ak by klauzula o povinnom zastúpení nebola prijatá. Teda v obecných zastupiteľstvách by mohlo byť viac Slovákov, ako bude teraz po prijatí novely. Okrem toho táto povinná klauzula zavádza nerovnosť hlasov. Poslancovi menšiny bude stačiť menej hlasov na získanie poslaneckého mandátu ako tomu, ktorý za menšinu kandidovať nebude.“
Ako vnímate fakt, že štátne orgány reagovali na slobodné hlasovanie občanov Štúrova a Sv. Jura novelou zákona o obecnom zriadení?
„Nazdával som sa, že vláda prejaví všeobecnejší a vecnejší záujem pri novelizácii tohto zákona. V rozprave v parlamente sa však ukázalo, že novela sleduje politický cieľ. Novela charakterizuje prijatie uznesenia obecného zastupiteľstva ako akt, ktorý je prijatý v súlade so zákonom o správnom konaní, čo nie je pravda. Obce nerozhodujú pri prijímaní uznesení v obecných zastupiteľstvách typickou formou správneho konania.“
IGOR STUPŇAN