Milióny ľudí, najmä v chudobných krajinách, by určite veľmi radi vymenili svoje obydlia za luxusné kúpeľne - najnovší módny trend v Spojených štátoch. Ako píše americký týždenník Newsweek, mnohí majetní Američania neľutujú obetovať na úpravu toalety závratné sumy. Tieto prepychové sociálne zariadenia obsahujú okrem nevyhnutných súčastí i krby, malé vodopády, vbudované reprodukčné súpravy, originálne umelecké diela i najnovší hit - krištáľové kohútiky nad vaňami a umývadlami. Istý manželský pár z Rancho Santa Fe v Kalifornii si napríklad nedávno zariadil kúpeľnu s rozlohou 144 metrov štvorcových. Jednu stenu v ich „rímskej“ kúpeľni pokrýva od stropu po podlahu polica s knihami. Okrem nej sú tam tri televízory, dve vane s vírivým prúdom, pár záchodov a sauna pre 8 osôb.
VÍNOVÍ SÚ PODNIKATELIA
Každý deň pije pivo 16 percent opýtaných Čechov, o 4 percentá menej ich „zlatý mok“ pije 3 až štyrikrát týždenne. Pätina si pivo dožičí jeden až dvakrát do týždňa, ďalšia pätina respondentov pivo nepije vôbec. Vyplýva to zo včera uverejnených výsledkov prieskumu Inštitútu pre výskum verejnej mienky (IVVM). Len jedno percento občanov pije takmer každý deň víno alebo iný alkohol. Trikrát až štyrikrát do týždňa si víno dožičia len 3 percentá opýtaných, 13 percent víno konzumuje jeden až dvakrát za týždeň. Menej ako tretina si sadá k poháriku vína jeden až dvakrát mesačne. Víno vôbec nepije 16 percent. Pivo a destiláty pijú viac muži, najmä manuálni pracovníci. Destiláty a víno konzumujú najčastejšie podnikatelia, obyvatelia južnej Moravy a ľudia v strednom veku.
DO STEFFI HÁDŽE CUKRÍKY
Nenaplnená láska Egypťana Aliho al-Sajída k tenisovej hviezde Steffi Grafovej trvá už 14 rokov. Bombarduje ju vyznaniami lásky a najnovšie aj cukríkmi, ktoré si dovolil hodiť dokonca aj na „svätý“ wimbledonský trávnik. Nie bez odozvy. Vo Wimbledone je „cukríkové bombardovanie“ považované za nemiestne, a tak namiesto Steffi si Aliho všimla poriadková služba a pol tucta policajtov ho vyviedlo. Medzitým ho samozrejme pustili, pretože polícia ho považuje za neškodného. Ali to potvrdzuje: „Nikdy by som Steffi neublížil.“ Kedže nenaplnená láska nie je v očiach anglickej justície trestný čin, môže sa zamilovaný Egypťan opäť slobodne pohybovať. Polícia však vychádza Steffi v ústrety a ihneď, ako sa k nej Ali príliš priblíži, príslušníci ho „odeskortujú“ a strážia.
PRÁCU HĽADAJÚ NA VEČIERKOCH
Ak tradičné metódy zlyhajú, madridskí nezamestnaní majú ešte jednu možnosť - večierok pre uchádzačov o miesto. Travelling bar vo štvrti Lavapis v historickom centre španielskej metropoly totiž poriada večierky, na ktorých sa až do skorého rána nad pohárom sangrie alebo piva dohaduje práca. Bar je určený nezamestnaným hercom, dizajnérom, ilustrátorom a spisovateľom, ktorí tu v príjemnom a uvoľnenom prostredí nadväzujú kontakty s potenciálnymi zamestnávateľmi. Výsledkom novej známosti môže byť ešte pred svitaním „životný“ kontrakt. Večierky organizujú profesionáli a avizujú ich dopredu v tlači. Úspech večierkov sa dá ťažko vyjadriť pomocou presných čísel, ale keď Manuela Torresa, jedného z „otcov zakladateľov“ týchto večierkov postihol mor nezamestnanosti, na párty, kam bol pozvaný, si úplne náhodou našiel vydavateľa pre svoje tri filmové scenáre, dva romány a niekoľko poviedok.
(ČTK, TASR)