ednosťou alžírskej vlády za vzniknutú situáciu. Protesty sa začali v Tizí Uzú, hlavnom meste prevažne Berbermi obývanej oblasti, pri ktorom vo štvrtok neznámi muži zavraždili známeho speváka Lunésa Matúba a rozšírili sa do ďalších miest - Bikáa, Akbú a Sidí Ajch. V nedeľu alžírsky premiér Ahmad Ujahjá vyzval obyvateľov, aby zachovali pokoj, veď anarchiou sa otvorí cesta pre sily, ktoré si želajú „destabilizáciu situácie v krajine“.
Vláda obviňuje zo smrti speváka, ostro vystupujúceho ako proti islamským fundamentalistom, tak proti vláde, ale veľká časť obyvateľstva je presvedčená, že je to práve vláda, ktorá mohla mať záujem na smrti tohto rebela berberského pôvodu. Pred ním našli podobnú smrť od roku 1992, keď vláda anulovala výsledky volieb a zabránila tak islamským silám prevziať riadenie krajiny, desiatky tisícok ľudí. Po každej z akcií kománd vraždiacich často tými najprimitívnejšími zbraňami, či bombových útokoch však nenasledovalo nič iné, ako suché konštatovanie v alžírskych médiách o počte obetí a oficiálne pripísanie akcie na konto islamských ozbrojencov. Je možné, že práve Matúbovo martýrium bolo tou osudnou kvapkou v pohári. Pohrebov v Alžírsku sa ženy tradične nezúčastňujú, v nedeľu pri Matúbovej rodnej osade Ulád Aisí ich však bolo aspoň toľko ako mužov. Tisícky ľudí - i mnoho alžírskych emigrantov - sa z rovnakého dôvodu zhromaždilo v nedeľu aj v Paríži na Námestí republiky. Žiadali uchovanie berberskej kultúry a národnej identity.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ
BERBERI V ALŽÍRSKU
Etnickí Berberi tvoria 17 percent obyvateľstva Alžírska (väčšinu - 83 percent - predstavujú Arabi). 2. októbra 1994 demonštrovalo asi 100 tisíc Berberov v Tizi Ouzou za oficiálne uznanie berberského jazyka a prepustenie speváka Lunésa Matúba uneseného fundamentalistami. Matúb, ktorého po protestoch únoscovia prepustili, bol odporcom alžírskych islamských fundamentalistov a žiadal autonómiu pre Kabýliu na severovýchode krajiny, obývanú prevažne Berbermi. Matúba minulý týždeň zavraždili. (r)