BRATISLAVA (SITA) - Zákon o strategických podnikoch, ktorý zabraňuje ich privatizácii, je možné obísť dvoma spôsobmi, pričom v súčasnosti sú v hre oba. Z časového hľadiska bližším pokusom bude zvýšenie základného imania Slovenskej poisťovne (SP). Hoci exprezidentka tejto finančnej inštitúcie Edita Bukovská predpokladá, že navýšenia kapitálu sa zúčastnia všetci súčasní akcionári poisťovne, ekonomickí experti sa obávajú, že sa tento krok uskutoční bez účasti Fondu národného majetku (FNM). Tým by podiel štátu v SP poklesol v prospech súkromných subjektov. Ako pre SITA uviedla poslankyňa SDĽ Brigita Schmögnerová, je veľmi nepravdepodobné, že FNM, ktorý bol nútený na vyplatenie dlhopisov občanom nad 70 rokov požičať si peniaze v zahraničí za nevýhodných podmienok, by mal k dispozícii zdroje na navýšenie základného imania.
Druhou alternatívou, ako obísť spomínaný zákon, ktorý sa vzťahuje aj na niektoré finančné inštitúcie, je podľa ekonomickej expertky SDĽ premiérom Vladimírom Mečiarom avizované zlučovanie týchto inštitúcií. Práve v tom vidí predseda vlády SR riešenie problémov slovenského bankového sektora. Podľa B. Schmögnerovej kľúčovým problémom Slovenskej sporiteľne, Všeobecnej úverovej banky a Investičnej a rozvojovej banky sú zlé úvery. Je v nich sústredených až 90 % „zlých“ úverov slovenskej bankovej sústavy. „Ich spojením sa problém nevyrieši a nezlepší sa ani celková situácia. Argumenty, že sa zlúčením zlepší zlé úverové portfólio týchto bánk a vytvoria sa silné finančné inštitúcie, vôbec neobstoja,“ poznamenala.
Pravdou nie je podľa nej ani to, že tento krok povedie k posilneniu slovenského bankového sektora a vytvoria sa v medzinárodnom meradle konkurencieschopné subjekty, schopné konkurovať napríklad bankám ako Dresdnerbank. „Je to len naivná predstava. Jediným objektívnym zámerom je obísť zákon o strategických podnikoch,“ dodala.