BRATISLAVA (SITA) - Väčšina ekonomických expertov politických strán sa nazdáva, že po voľbách bude treba vykonať mierne zmeny v postavení a cieľoch Národnej banky Slovenska. Všetci však deklarujú, že je potrebné, aby centrálna banka zostala nezávislá a za jednu zo základných podmienok fungovania ekonomiky v nasledujúcom volebnom období označujú koordináciu menovej politiky NBS a hospodárskej politiky vlády.
Ako na stretnutí Slovenského ekonomického fóra (SEF) uviedol ekonomický expert SDK Viliam Vaškovič, v najbližšom období by sa mala začať uplatňovať „v princípe neutrálna“ menová politika. Tomu však podľa jeho slov musí predchádzať zmena vo fiškálnej politike vlády, ktorá sa musí uberať cestou vyrovnaného rozpočtu.
Ekonomická expertka Mária Machová uviedla že, NBS treba dať okrem nezávislosti aj zodpovednosť, napríklad aj za vývoj sadzieb, ktoré sú priamo ovplyvňované jej menovou politikou. Podobne sa vyjadrila aj Brigita Schmögnerová z SDĽ, ktorá povedala, že NBS by nemala byť posudzovaná iba podľa inflácie a kurzu meny, ale aj podľa iných ukazovateľov, „predovšetkým výšky úrokových sadzieb“. „Treba zmeny aj v bankovom dohľade, ktorý má zatiaľ na starosti NBS,“ dodala.
István Harna, ktorý na stretnutí Slovenského ekonomického fóra zastupoval Stranu maďarskej koalície, povedal, že výsledky NBS nemôžu byť vnímané izolovane od ostatnej ekonomiky. Poukázal napríklad na fakt, že reštriktívna menová politika slovenskej centrálnej banky spôsobila enormné zadlženie slovenských subjektov v zahraničí.
Ignác Prno, ekonomický expert SNS, vyhlásil, že ciele menového programu musí podľa jeho strany schvaľovať parlament, a nie NBS. Jej úlohou by malo byť na základe schválených cieľov iba určiť si nástroje. „Sme za samostatnosť NBS, ale nie za autonómiu,“ vyhlásil. Zároveň dodal, že NBS by si mala uvedomiť, že jej úlohou je nielen udržiavanie vonkajšej a vnútornej stability meny, ale aj podpora hospodárskej politiky vlády SR.
Na stretnutí sa nezúčastnil ani jeden z ekonomických expertov HZDS, a preto zámery tohto hnutia v oblasti menovej politiky a postavenia NBS neboli na Slovenskom ekonomickom fóre prezentované.