Susedné Rakúsko sa už v stredu stane manažérom európskych záležitostí

Už v stredu sa len 8-miliónové susedné Rakúsko ujme európskych záležitostí viac ako 370 miliónov obyvateľov 15 členských krajín Európskej únie (EÚ) a bude úniu reprezentovať vo vzťahu k tretím štátom. Rakúsko sa predsedníctva ujíma ako prvé z troch krajín

, ktoré 1. januára 1995 zatiaľ posledné pristúpili do európskeho elitného klubu. Prípravy už má takmer za sebou. Ako uviedla štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Benita Ferrero-Waldnerová, „až na niektoré detaily pre zabezpečenie parkovacích miest sú prípravy na informačné stretnutia a konferencie ukončené“.

Pozorovatelia sa zhodujú v názore, že Rakúsko hneď počas premiéry nečaká žiadna rutina. Počas 6 mesiacoch sa uskutoční 40 rokovaní na ministerskej úrovni a 1600 stretnutí úradníkov z členských krajín EÚ. Plánovaných je asi 200 kontaktov s tretími štátmi. Rakúsko čakajú horúce témy: finále pred zavedením eura, riešenie nezamestnanosti, rozšírenie EÚ na východ, agenda 2000 a prípravy na realizáciu Amsterdamskej zmluvy. Briti, od ktorých Viedeň predsedníctvo preberá, Rakúšanom ako darček k nástupu do funkcie venovali množstvo nevybavenej európskej agendy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

DEDIČSTVO PO BRITÁNII

Pred pol rokom, keď sa ujímala predsedníctva Veľká Británia, odzneli mnohé veľké slová. Briti veľa sľubovali nielen iným, ale aj sami sebe. Nedávny summit v Cardiffe, ktorý oficiálne ukončil ich predsedníctvo, však musel konštatovať, že Londýnu sa veľkú dieru do sveta urobiť nepodarilo. Samozrejme, s výnimkou začiatku monitorovacích rozhovorov s kandidátmi na členstvo, či schválenia zoznamu krajín, ktoré budú stáť v januári 1999 pri oficiálnom štarte spoločnej meny. Británia však sľubovala najmä výrazné zoštíhlenie a zefektívnenie bruselskej administratívy (podľa mnohých priamej podmienky ďalšieho rozširovania), čo museli napokon v Cardiffe zachraňovať predložením spoločnej iniciatívy nemecký kancelár H. Kohl a francúzsky prezident J. Chirac. Nemci prišli do Cardiffu rovnako s požiadavkou na zníženie ich enormne vysokého príspevku do spoločnej pokladnice. Tá však nateraz zostala iba na papieri, aj keď sa všeobecne vie, že vzhľadom na výkonnosť svojho hospodárstva má najväčie úľavy, získané ešte „vydieračskou“ euro-politikou M. Thatcherovej, práve Británia.

SkryťVypnúť reklamu

NEZAMESTNANOSŤ

S takmer 18 miliónmi občanov bez práce dosiahla nezamestnanosť v Európe rekordnú hranicu. Rakúsko preto považuje túto tému za prioritu svojho predsedníctva. Centrálnu úlohu pri riešení nezamestnanosti prisudzuje Viedeň malým a stredných podnikateľom. Od Rakúska sa očakávajú konkrétne programy na podporu zamestnanosti pre Európu.

ŠTART EURA

Rakúsko musí zvládnuť finiš pri zavedení spoločnej meny eura k 1. januáru 1999. Jeho úlohou je poskytnúť obyvateľom 15 členských krajín únie podrobné informácie o novej mene. Zároveň pripadne Rakúsku ako prvému štátu úloha posilniť hospodársku spoluprácu, ktorá zodpovedá záverom summitu v Luxemburgu. Zvlášť musí Rakúsko dohliadnuť na rozbehnutie Európskej centrálnej banky na čele s Holanďanom Wimom Duisenbergom, ktorá začne fungovať zároveň s predsedníctvom Rakúska, t.j. 1. júla 1998, vo Frankfurte nad Mohanom.

SkryťVypnúť reklamu

AGENDA 2000

Najneskôr do júna 1999, teda do volieb do Európskeho parlamentu musí byť zostavený rozpočet EÚ pre roky 2000 - 2006. Pritom len rozšírenie únie na východ zaťaží rozpočet sumou 1,3 bilióna šilingov (3,6 bilióna Sk). V otázke prerozdelenia peňazí vládne medzi členskými krajinami EÚ nejednota, ktorú sa zatiaľ nepodarilo preklenúť.

REALIZÁCIA AMSTERDAMSKEJ ZMLUVY

Z terajšieho pohľadu je pravdepodobné, že od začiatku roku 1999 vstúpi po ratifikácii všetkých parlamentov členských krajín EÚ do platnosti Amsterdamská zmluva. Príprava na realizáciu nových ustanovaní zmluvy, predovšetkým v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politky a vnútornej bezpečnosti patrí k dôležitým úlohám rakúskeho predsedníctva.

(mim, jk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 667
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 443
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 367
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 437
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 644
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 951
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu