PAVOL KOZMA, prednosta Mestského úradu, Sobrance: "V našom meste je trh pod správou Technických služieb, tie sme na nový zákon upozornili a zrejme bude treba vypracovať nový trhový poriadok. Zákon však bol publikovaný iba teraz a na vykonanie opatrení ostáva málo času. Podľa mňa opatrenia zamerané na obmedzenie predaja pašovaného alkoholu a cigariet zákon nevyrieši. Špecifikom Sobraniec, ako mesta najbližšie k východnej hranici, je práve predaj alkoholu a cigariet - lenže ten sa už dávno neodohráva na trhovisku, preto sa ho nový zákon nedotkne. U nás vás predajcovia tohto tovaru oslovia na ulici alebo chodia po domoch. Ak tomu niekto chce zamedziť, mal by uplatniť oveľa prísnejšie opatrenia na colniciach."
GABRIEL DORIČ, prednosta, Mestský úrad Michalovce: "Zákon je veľmi striktný. To, čo nám ukladá zvládnuť po administratívnej stránke, to do 1. júla zvládneme, ale ťažko stihneme zabezpečiť všetky technické podmienky na jeho naplnenie. Všeobecné záväzné nariadenie o trhovom poriadku nemôžeme prijať skôr ako na júlovom zasadaní mestského zastupiteľstva. Kontroly budeme robiť aj v súčinnosti s mestskou políciou, aspoň mesiac však bude treba na to, aby sa nový zákon mohol naplno v praxi uplatniť."
LADISLAV ALUŠÍK, prednosta, Mestský úrad Snina: "Návrh zákona sme mali už predtým, pripravovali sme sa naň, ale do 1. júla je príliš krátky čas na to, aby sme dokázali vytvoriť podmienky pre fungovanie všetkých
zmien, ktoré obsahuje. Kontroly, to je iba jedna časť problému, tie budeme robiť aj v súčinnosti s mestskou políciou a živnostenským oddelením mestského úradu. Nový zákon sa však musí prejaviť v novom všeobecnom záväznom nariadení a to nie sme schopní prijať skôr ako v júli, na budúcom zastupiteľstve. Nechceli by sme problém hnať do krajnosti, ide nám o to, aby sme trhovníkom pomohli naplniť podmienky zákona, pretože ináč sa môžu rozísť po domoch, uliciach, predávať nekontrolovane čokoľvek, čo by sme nechceli."
MARIAN ŠALATA, vedúci odd. správy majetku a podnikateľskej činnosti, Mestský úrad Humenné: "Urobíme všetko, čo nám umožňuje zákon, aby sa trhovisku predával iba povolený, hygienicky vyhovujúci a jasne zdokladovaný tovar. Vynasnažíme sa tiež pre našich podnikateľov vytvoriť na trhovisku také podmienky, aké vyžaduje zákon. Pravda, to si vyžiada určitý čas, do prvého júla to iste nestihneme. Preklenovacie obdobie potrvá niekoľko mesiacov. Ako náhradu pre tých, ktorí nesplnili podmienky zákona, chceme zriadiť tzv. príležitostný trh. Ide nám o to, aby sa drobní predajcovia nerozliezali po domoch a uliciach."
JÁN JELENČÍK, prednosta, MÚ Tvrdošín: "Všetky ustanovenia zákona sa budeme snažiť realizovať hneď od 1. júla. Primátor dal pokyn pracovníkom sociálneho odboru mestského úradu i hlavnej kontrolórke zastupiteľstva. Naše trhovisko je relatívne malé, nemali sme doteraz problémy. Ale na dodržiavanie nových podmienok predaja angažujeme aj mestských policajtov."
MIROSLAV NÁROŽNÝ, primátor Kremnice: "Mestské zastupiteľstvo musí okamžite vypracovať nové všeobecné záväzné nariadenie k tržniciam. Obávam sa, že zákon vstupuje do platnosti skôr, ako je možné v plnom rozsahu ho dodržať. Veľa predajcov sa pre vysoké pokuty ocitne pred súdom a predpokladá sa, že sa rozšíri podomový predaj. Ten môže spôsobiť zvýšenie kriminality a jeho kontrola bude mimoriadne náročná či neuskutočniteľná."
VIERA KORCHANOVÁ , správkyňa Mestskej tržnice v Martine: "Zákon diskriminuje trhovníkov, pretože rovnaký tovar, napr. textil dovezený z Turecka, ponúkajú podnikatelia v obchodoch. Ak si ľudia budú chcieť kúpiť lacnejší tovar a nedostanú ho na trhoviskách, pôjdu vo väčšej miere do Poľska a Maďarska, čím sa zvýši vývoz koruny do zahraničia."
Autor: eb, lk, jf, ks