ani na severe a juhu, ani na východe a západe.
"Je vám niečo?" pýta sa mladá dáma, na ktorú sa zahľadel so záujmom pomerov neznalý mladý muž, cudzinec. Darmo, feministky sa presadili, ich tlačové kampane a predovšetkým procesy o sexuálnom obťažovaní tu urobili svoje. Americký muž okamžite zmizne z miestnosti, v ktorej sa ocitne sám so ženou, a sexuálne vtipy a narážky sa už dávno nikto neodváži hovoriť. Viac ako polovica amerických mužov sa žení okolo štyridsiatky a dve tretiny manželstiev sa uzatvárajú na báze obchodných vzťahov, s presnými zákonmi a korektnou zmluvou. Nečudo, veď možnosti na zoznamovanie sa zúžili na minimum, odkedy sa flirt dostal na index. V zamestnaní je to nemožné, niet toho muža, ktorý by sa odvážil pozvať kolegyňu na pohárik pri odchode na schodoch úradu, to sa ešte klasifikuje ako obťažovanie v zamestnaní. Vonku za bránou mu však hrozí obvinenie zo "stalking", prenasledovania a obťažovania. Čoraz častejšie sú organizované rande, keď ten, čo usporadúva večierok, pozve svojmu osamelému priateľovi kandidátku na partnerstvo. Takéto stretnutia sa však zvyčajne skončia iba výmenou telefónnych čísel. Flirtovať možno v Amerike už len na strednej škole.
V Rusku, kde sa napriek najnovším štatistickým ukazovateľom ešte drží legenda o prevahe žien, to dámy, hľadajúce poetický romantický vzťah nemajú ľahké. Mužskej márnomyseľnosti síce zvyčajne lichotí, keď si ho niektorá očami vyvolí, mnohokrát si však ruskí muži v takejto situácii nevedia poradiť. Napriek tomu však pre Rusov platí, že ak práve nepijú, nezarábajú peniaze, nejedia, netrávia čas v kluboch alebo divadlách, tak všetci vo veku 15 až 50 rokov flirtujú, kde sa im naskytne príležitosť. Nemecké ženy majú odpor k zoznamovaniu na ulici, v autobusoch a na verejných miestach a vyzývavé správanie a narážky vyslovene neznášajú. Dajú si napríklad tú námahu, aby na žmurknutie reagovali tak, že vystúpia z auta a vysvetlia vám, že si vyprosia takéto lacné "mačovské" správanie. Aj na pracoviskách sa stále viac uplatňuje americký model.
Briti majú najdlhší pracovný týždeň v EÚ, a preto neprekvapuje, že k flirtovaniu dochádza hlavne na pracoviskách. Kolegovia sú väčšinou dobrí priatelia, často majú dôverný, či milostný vzťah. Šéfovia kvitujú ambície svojich podriadených možno častejšie dôvernými gestami ako prémiami. V Ríme je flirtovanie smrteľne vážna vec. Médiá, i politické denníky venujú veľa pozornosti ľúbostným vzťahom prominentných osobností, pričom ak sa niektorý z nich skončí manželským zväzkom, je to téma na celovečerné programy plné sĺz a gratulácií. Rovnako prísne však médiá "trestajú bokovky", i keď flirt sa vo všeobecnosti toleruje, opustenie manželky v krajine krvnej pomsty je ešte stále neodpustiteľným hriechom.
Autor: Podľa NÉPSZABADSÁG - kl