Prvý workshop NATO v neutrálnej krajine - v Rakúsku - sa stal povestnou iskrou, ktorá v rámci vládnej koalície nanovo rozpútala spor okolo zániku klasickej rakúskej neutrality. Zámienkou pre ďalšiu z nespočetných diskusií na tému "neutralita áno či nie" bolo úvodné vystúpenie šéfa rakúskej diplomacie Wolfganga Schüssela. Pripomeňme, že v koalícii reprezentuje ľudovcov (ÖVP) a v súlade s ich postojom k neutralite ako historickému prežitku na workshope vyhlásil, že v krajine vládne zhoda v tom, že záväzky medzinárodnej solidarity, ktoré pre krajinu vyplývajú z členstva v OSN a Európskej únii (EÚ), majú prednosť pred záväzkami klasickej neutrality. Už tri dni po tom sa ukázalo, že zhoda v krajine v tejto otázke zďaleka nepanuje a na Schüsselove slová zareagoval kancelár Viktor Klima. Klima je šéfom koaličných sociálnych demokratov (SPÖ), ktorí sa zatiaľ nemienia neutrality vzdať, a ak, tak radšej až po budúcoročných voľbách a po referende. Preto Klima na Schüsselove vyjadrenia odpovedal, že neutralita a solidarita (s EÚ, NATO a OSN) sú "dva rovnocenné piliere, dva nosné články" rakúskej bezpečnostnej politiky, a žiadnemu z nich nemožno dávať prednosť.
Za sporom o to, čo je prednejšie, či neutralita, alebo solidarita, sa skrýva vývoj, akým Rakúsko doteraz prešlo od pádu železnej opony, keď sa neutralita krajiny stala nevysporiadaným dedičstvom. Rakúsko je dnes členom EÚ, pripojilo sa k Partnerstvu za mier a je na treťom mieste medzi všetkými štátmi pri aktivitách OSN. Minulý týždeň navyše parlament schválil ústavný zákon, ktorý umožní účasť Rakúska na prípadných vojenských akciách v rámci spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ. Šéf poslaneckého klubu ÖVP Andreas Khol rozhodnutie parlamentu komentoval tak, že Rakúsko nahradilo neutralitu solidaritou. Ako vysvetlil, Rakúsko sa doteraz nemohlo podieľať na bojových akciách OSN, pretože by to bolo v rozpore s klasickou neutralitou švajčiarskeho typu z roku 1956. "Kto si však myslí, že tým rakúska neutralita pokračuje nerušene ďalej, ten nechce vziať na vedomie realitu," dodal Khol.
Spor neutralita-solidarita je len ďalším stupienkom vo vývoji, ktorý musí smerovať k rozhodnutiu o bezpečnostno-politickej budúcnosti krajiny. V marci sa riešenie odsunulo, pretože koalícia nedokázala vypracovať správu so spoločným riešením a teraz je tu ďalší oddychový čas. Existuje totiž nepísaná dohoda, že zároveň s predsedníctvom krajiny v EÚ, teda od 1. júla, pôjdu všetky vnútropolitické nezhody bokom. Sociálni demokrati a ľudovci chcú ísť ostatným členským krajinám vzorom v spolupráci medzi dvoma najväčšími politickými stranami v krajine. Témy neutralita, či rozpočet na rok 1999 tak minimálne na pol roka nechajú ladom.