MOSKVA (REUTERS, r) - Aj najprísnejší kritici ruského prezidenta Borisa Jeľcina v parlamente v utorok priznali, že antikrízový plán jeho vlády má isté dobré body. Dodali však, že ho bude veľmi ťažké uplatniť. Parlamentní vodcovia tiež vyjadrili strach z Jeľcinovej skrytej hrozby, že rozpustí Štátnu dumu, dolnú snemovňu parlamentu, ak sa im nepodarí schváliť rýchlo protikrízovú legislatívu.
"Je to veľmi schopný plán a vymenoval veľa problémov," povedal Anatolij Lukjanov, komunistický šéf Výboru pre legislatívu a súdy dumy. "Mnohé riešenia sú však neprijateľné pre dumu a ja sa nazdávam, že neprijateľné aj ostanú," dodal zjavne v obavách pred pripravovanými veľkými škrtmi v štátnych výdavkoch. Jeľcin už v prejave na zriedkavom spoločnom zasadnutí vlády a parlamentu varoval, že ruská finančná kríza dosiahla alarmujúce rozmery a vyžaduje radikálne kroky, ak sa má odvrátiť politická nestabilita a sociálne nepokoje. Premiér Sergej Kirijenko predložil poslancom svoj protikrízový program, zahrňujúci prehodnotenie daňového systému, obmedzenie výdajov, ochranu rubľa a plány znížiť o viac než polovicu kľúčovú úrokovú mieru Ruska, ktorá dnes predstavuje 60 percent.
Vodca komunistov Gennadij Zjuganov privítal návrh znížiť tarify a dane, ale dodal: "Toto sme navrhovali už roky." Povedal, že Jeľcinove narážky, že by mohol rozpustiť dumu, pokazili celkový dojem. "Mám z toho veľmi zlý dojem. Nedošlo k serióznemu, podrobnému rozhovoru. Jeľcin predviedol svoj zvyčajný repertoár. Otvoril zasadnutie, začal sa vyhrážať dume, bol hrubý, urazil nás a odišiel." Lukjanov dodal, že sa obáva Jeľcinovho presadzovania protikrízového programu dekrétom, pričom by celkom obišiel dumu, ale poznamenal, že poslanci by znovu protestovali a odvolali sa na Ústavný súd. Jeľcin v príhovore povedal, že duma musí prijať Kirijenkov program ešte pred prázdninami, ktoré sa začínajú v júli, lebo inak môže počítať s bližšie nešpecifikovanými "inými opatreniami".
Vodca ruskej Liberálno-demokratickej strany Vladimír Žirinovskij pochybuje, či bude Kirijenkova dva mesiace stará vláda schopná uviesť plány do života. Aj z druhej strany spektra sa ozval hlas, patriaci šéfovi skupiny Jabloko, liberálnemu ekonómovi Grigorijovi Javlinskému, ktorý povedal, že osud protikrízového programu údajne závisí viac od vlády než od dumy. Bývalý premiér Viktor Černomyrdin sa pridal k podpore programu, ktorý by mal pomôcť krátkodobo vyriešiť ruskú finančnú krízu, ale s náznakom zranenej pýchy dodal, že neobsahuje nič, čo by sa nebolo povedalo ešte za jeho vlády.
Autor: r