iu Franklin Dehousse v článku, ktorého časti včera zverejnil belgický denník L`Écho.
Vo všetkých kandidátskych krajinách majú štátne úrady stále priveľkú kontrolu nad podnikmi. Dosť zle fungujú v týchto štátoch aj demokratické inštitúcie. Všetci kandidáti hospodársky zaostávajú za západnými štátmi, hoci v tomto ohľade je situácia u jednotlivých kandidátov veľmi rozdielna. "Ešte v roku 2005 nepresiahne u niekoľkých kandidátov hrubý domáci produkt na hlavu výrazne 40 percent priemeru, ktorý bude v tom čase v EÚ," uviedol Dehousse.
Rozširovanie EÚ na východ bude odlišné od všetkých predchádzajúcich už len tým, že je zdôvodňované aj bezpečnostnými cieľmi a úzko spojené s rozširovaním NATO. Takisto sa výrazne zmení podoba únie, ktorá bude zahŕňať veľkú časť kontinentu a bude združovať rozdielne bohaté spoločnosti a krajiny s veľmi odlišnými ekonomickými a politickými štruktúrami. Kandidátske i členské krajiny budú musieť v nadchádzajúcich rokoch pokračovať v hlbokých ekonomických a sociálnych reformách.
Rozširovanie prinúti súčasné členské štáty zásadne reformovať spoločné inštitúcie, finančné mechanizmy a politiku, predovšetkým v oblastiach regionálnej pomoci a poľnohospodárstva, zdôraznil profesor. Vyjadril poľutovanie nad tým, že "pätnástka v tomto ohľade takmer vôbec nepokročila". Usúdil, že "bolestivým bodom" v prijímacom procese bude tiež rokovanie o tom, ako zabrániť problémom, ktoré členským štátom prinesie rozširovanie v otázke migrácie obyvateľstva, alebo tieto problémy aspoň zmierniť.