Alternatívou pre investičné spoločnosti, ktoré sú príkladom portfóliových investorov, prestáva byť vzhľadom na neustále klesajúce úrokové sadzby aj medzibankový trh. To isté platí aj pre štátne dlhopisy. Jedinú cestu, ktorá pomôže prežiť investičným spoločnostiam, vidím v možnosti investovať do zahraničných cenných papierov. Uviedol to pre agentúru SITA predseda Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Michal Horváth.
"Novela devízového zákona umožnila kupovať cenné papiere emitenta z krajín OECD, ktoré sú kótované na hlavnom trhu zahraničnej burzy cenných papierov bez devízového povolenia. V prípade investičných spoločností tu je malý háčik. Musia sa totiž riadiť aj podľa zákona o investičných spoločnostiach a fondoch, podľa ktorého musí výber zahraničného trhu schváliť Ministerstvo financií (MF) SR," uviedol M. Horváth. Ako pre agentúru SITA uviedol hlavný portfólio manažér J&T Asset Management Boris Procik, problém spočíva v tom, že ministerstvo doteraz žiadne povolenie nevydalo. "Investičné spoločnosti sú znevýhodnené voči ostatným fyzickým a právnickým osobám, aj keď ich výlučnou povinnosťou je investovať do cenných papierov," uviedol.
"Povolenie investovania na zahraničných trhoch ministerstvom by malo byť podľa nášho názoru v rámci OECD formálnou záležitosťou v prípade, že je to uvedené v štatúte podielového fondu," dodal. Riešením tohto problému by mohlo byť podľa B. Procika plošné opatrenie MF SR, ktoré umožní investičným spoločnostiam investovať do zahraničných cenných papierov bez dodatočného schválenia trhov ministerstvom. "Je potrebné čím skôr vyriešiť spomenutý problém. Či už plošným opatrením ministerstva, ktoré by bolo najvhodnejším riešením, alebo len presným vymedzením podmienok na získanie spomenutého povolenia," zdôraznil B. Procik.