1 mld USD. Podľa v piatok predminulého týždňa zverejneného stanoviska MF SR však Slovensko " nemá žiadne plány emitovať novú emisiu obligácií v objeme 1 mld USD". MF tak poprelo vyhlásenie svojho ministra s odvolaním, že všetky informácie o jednej miliarde dolárov,týkajúcej sa "novej" emisie eurobondov, sa v skutočnosti vzťahujú na posledné emisie eurobondov ( 600 mil. DEM, 300 mil. USD a 15 mld JPY) realizované 14. mája. Po nejasnostiach v predminulom týždni oznámilo MF v úvode tohto týždňa plán emitovať štátne dlhopisy denominované v cudzej mene v objeme 250 mil. USD, ako termín emisie bolo uvedené "do niekoľkých týždňov". Podľa predstaviteľov MF existuje v súčasnosti záujem o túto emisiu predovšetkým na trhu eurobondov denominovaných v nemeckých markách. MF nešpecifikovalo manažéra emisie, konštatovalo však, že na euromarkovom trhu má silné postavenie hlavne Commerzbank. Táto na druhý deň dementovala svoju účasť na príprave emisie.
Ohlásenie novej emisie pritom nepôsobilo nerealistickým dojmom, pretože je veľmi pravdepodobné, že MF nedokáže na domácom trhu zabezpečiť zdroje potrebné na tento rok. Celkový objem májovej emisie dosiahol síce cca 750 mil USD, 400 mil. USD však bolo okamžite splatených za preklenovacie úvery Nomure (podstatná časť z nich bola použitá na financovanie minuloročnej výstavby diaľnic).
Nejasnosti okolo novej emisie a jej manažéra vzrastajú aj vďaka vyjadreniu zástpcov MF, podľa ktorých v máji zrealizovaná trojtranžová emisia eurobondov nebola zrealizovaná za najvýhodnejších ponúknutých podmienok. Ako uvádza agentúrna správa, "SR dostala ponuky na úrovni 1,82% nad základné referenčné sadzby na emisných trhoch, pričom hlavný manažér emisie, Nomura International Plc., zrealizoval emisiu za sadzby prekračujúce referenčné sadzby o viac než tri percentá". Aj keď Nomura doteraz na toto vyjadrenie nereagovala, došlo pravdepodobne k prudkému ochladeniu vzťahu medzi MF a Nomurou, ktorá doteraz slúžila ako hlavný manažér. Navyše sa v priebehu minulého týždňa objavila informácia o devalvačných očakávaniach analytikov Nomury vzhľadom na kurz SKK/USD. Pravdepodobne len zhoda okolností v čase vytvára priestor na úvahy o súvislostiach tohto devalvačného očakávania s pravdepodobným ochladením vzťahov medzi Nomurou a MF. Viac pravdepodobné je, že už ani Nomura nemohla nájsť dostatok argumentov na potlačenie pesimistických očakávaní devalvácie slovenskej koruny o približne 10% po voľbách do slovenského parlamentu. Niektorí slovenskí odborníci však upozorňujú na skutočnosť, že devalvácia kurzu slovenskej koruny bez podpory ďalšími ekonomickými nástrojmi nebude stačiť na zlepšenie pozície slovenskej ekonomiky voči zahraničiu. Posledným potvrdením zhoršenia obrazu Slovenska v očiach japonských finančníkov bola správa, podľa ktorej japonská agentúra R(I znížila rating Slovenska z BBB na stupeň BBB-.
Zdá sa, že uvedenie novej emisie slovenských dlhopisov na zahraničných trhoch sa bude naďalej stretávať s problémami. Tie sú dané nezlepšujúcou sa situáciou na medzinárodných trhoch, kde sa v poslednom čase k pretrvávajúcim ázijským problémom pridali prudké turbulencie v Rusku, pričom ich dosah na celý stredoeurópsky a východoeurópsky región je až prekvapujúco silný. Na druhej strane však minimálne rovnako negatívne pôsobí pokračujúce zhoršovanie obrazu Slovenska, príkladom ktorého je úplne neproduktívna a zbytočná roztržka s Rakúskom. Cena zdrojov zo zahraničia môže totiž zaznamenať výrazný nárast, ak bude Slovensko chápané ako "nervózny" štát, ktorý len ťažko hľadá kompromisné riešenia sporov s najbližšími susedmi.
Autor: Juraj Kováčik, XAVER GUBÁŠ P67 value, spol. s r.o.