Prvé nedeľné ráno po slávnostnom otvorení francúzskeho Coupe du Monde skonal na následky rakoviny pľúc jeden z dvoch (druhým je Michel Platini) prezidentov organizačného výboru Fernand Sastre. Vplyvný a obľúbený funkcionár, ktorý bol futbalistom telom i dušou, sa tesne pred otvorením šampionátu vyjadril, že za dokonalú organizačnú prípravu šampionátu ručí osobne, isté obavy však naznačil v súvislosti s aktivitou extrémistov s teroristickými sklonmi. História neúprosne varuje, že vždy sa nájde niekto, kto chce zneužiť totálnu sledovanosť vrcholného podujaia v najpopulárnejšom športe. Deštruktívne živly majú k dispozícii 33 dní plných emotívneho športového divadla 64 zápasov, 18 000 hodín vysielacieho času, 12 000 akreditovaných novinárov a 37 miliárd televíznych divákov.
Fanúšikovia 32 mužstiev, brázdiaci krížom-krážom desať francúzskych miest, majú drvivú prevahu pozitívnych zážitkov. Leitmotív organizátorov, že ich šampionát by mal prispieť k humanizácii sveta cez silu futbalového fenoménu, sa darí presadzovať širokou vlnou sprievodných kultúrno-spoločenských akcií. Len marseillský sprievodca veľkej oslavy svetového futbalu na 48 farebných stranách ponúka program koncertov, exhibičných vystúpení a tanečných zábav, ktoré často súčasne v rôznych mestských častiach denne kolorujú futbalové boje. Ľudia sa usmievajú, vymieňajú si odznaky, dresy, čiapky i intímnejšie suveníry a želajú jeden druhému samé úspechy. Ospravedlňujú sa iba za to, že ich futbalový tím nikomu nič nedaruje, lebo práve ten je najlepší na svete.
Na trávniku
v ušľachtilom duchu
Poslednú nedeľu vysvätila Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) ako deň fair play francúzskeho šampionátu. Prezieravo, lebo hustli obavy, či sa niečo nezomelie okolo zápasov s kyprým politickým kontextom. V Lens proti sebe nastúpili Nemecko a Juhoslávia, v Lyone USA a Irán. K rýchlo ujatej sympatickej novinke v histórii svetového futbalu - podávaniu rúk všetkých hráčov už pred zápasom, pribudli v rámci nedele fair play spoločné fotografie. Na trávnikoch oba rizikové zápasy prebehli v ušľachtilom duchu, hráči sa v spontánnych objatiach rozlúčili aj po veľkom boji. Komplikovanejšie a spočiatku aj menej zrozumiteľné veci sa diali okolo. V stretnutí USA - Irán počas celého zápasu televízne kamery ani jediný raz nezablúdili do hľadiska, ktoré je v každom inom prenose eldorádom odľahčujúcich portrétov a žánrových obrázkov. Organizátori tento ťah zdôvodnili logicky - iránski fanúšikovia už pred zápasom vytŕčali množstvo transparentov s politickými odkazmi a FIFA sa od toho všetkého prísne dištancuje.
V Lyone len drobné bitky medzi Iráncami
Očitým svedkom duelu v Lyone bol komentátor STV Miroslav Michalech: "Zaujímavé divadlo, ktoré pre embargo záberov do hľadiska televízny divák ťažko pochopil, i keď som sa to viackrát snažil priblížiť slovom. Iránski fanúšikovia boli o poznanie hlučnejší než americkí. Išlo však o ich vnútornú politickú manifestáciu. Prevažovali heslá opozície voči súčasným oficiálnym kruhom Imána Chameního. Neskrsol žiadny konflikt USA kontra Irán, všetky šarvátky a drobné bitky sa diali medzi Iráncami s rozdielnymi politickými názormi. Francúzska polícia nemohla nadŕžať nikomu, preto sa sústredila na likvidáciu všetkých transparentov. V praxi to vyzeralo tak, že počas celého zápasu hasili lokálne politické prezentácie akčné úderky špeciálnej polície, ktorá karatisticko-džudisticky, prípadne pomocou obuškov, vytrvalo čistila všetky politické heslá, v ktorých jasne prevládala nespokojnosť iránskych vysťahovalcov dožadujúcich sa slobodného Iránu." Tieto slová dokumentuje aj titulná fotografia najväčšieho francúzskeho športového denníka L` Équipe. Iránčanka na nej drží nad hlavou plagát s vlajkami USA a Iránu spojených v jednom srdci. Samotní iránski hráči, hoci očividne premotivovaní, zápas zvládli aj takticky a pri svojej druhej účasti na MS (predtým v roku 1978 v Argentíne získali jediný bod za remízu so Škótskom 1:1) sa v piatom stretnutí dočkali prvého víťazstva, a hneď proti USA. Špecifickú klímu okolo tohto tímu pocítil aj francúzsky kolega Yves Veriere, ktorý pri práci pre regionálny saintetiennský denník La Tribune Progress prinášal aktuálne informácie pred lyonským zápasom. "V ich tréningovom sídle vládla naozaj zvláštna atmosféra. Hráči sa vyjadrovali strnulo, na každom kroku ma sledovali rôzni načúvatelia. Nik s novinármi nehovoril prirodzene, i keď som vycítil, že samotným hráčom politika lezie krkom. Lenže vedenie výpravy úzkostlivo strážilo každú informáciu smerom von. Všade nedefinovateľný mráz a napätie."
V Lens účinkovali známe tváre z Parku princov
Udalosti v uliciach Lens po súboji Nemecko - Juhoslávia komentoval primátor mesta Jean Cote: "Vyslovujem hlbokú účasť všetkým zraneným, ktorých postihol zákrok ozbrojených zložiek. Musím im poďakovať, že udržali v našom meste poriadok. Tvrdím, že osemtisíc nemeckých a päťtisíc juhoslovanských fanúšikov vypätú atmosféru zvládlo. Margilnálni provokatéri, ktorí vyvolali konflikty, nepatria k futbalovým fanúšikom a je veľmi ťažké udržať ich pod kontrolou. Boli to tie isté tváre, ktoré vyčíňali v parížskom Parku princov minulý pondelok po zápase Nemecko - USA. Okolo piatkového zápasu Anglicko - Kolumbia v našom meste očakávame to, čo sa dialo v pondelok v Toulouse pred súbojom Anglicko - Rumunsko. Nepodliehame však žiadnej panike, som si istý, že Svetový pohár je silnejší než hŕstka nenapraviteľných chuligánov." Počas vyšetrovania udalostí v Lens vysvitlo, že iniciátormi výtržností boli špeciálne pravicové ultrakomandá z Hamburgu, Mníchova i Berlína. Niekde teda lietajú obušky, všade vo Francúzsku sa však spieva a tancuje. Na marseillskej pláži i v starom prístave už dva dni duní samba pred dnešným duelom Brazília - Nórsko.
Autor: VOJTECH JURKOVIČ, Marseille