rsky typ funkcionára je zároveň aj prezidentom HC Slovan Harvard a pred kongresom našiel podporu v tábore HC Košice, kým Trenčín navrhol svojho kandidáta Pavla Učna. Keďže ďalší traja navrhnutí kandidáti Peter Dolník, Dárius Rusnák a Marián Vávra sa kandidatúry vzdali, 95 delegátov kongresu rozdelilo svoje hlasy v pomere 61:34 pre Širokého. Učen sa uchádzal o túto funkciu už tretí raz, opäť neúspešne. Po Mitošinkovi (1992-97), Špakovskom (1997) a Pašekovi (1997-98) je Široký štvrtým prezidentom SZĽH, zvolili ho na štvorročné obdobie do 31. mája 2002.
"Povedali nám, že keď zvolíme pána Širokého, slovenský hokej nebude mať finančné problémy," uviedol funkcionár prvoligového mužstva, ktorý si neželal byť menovaný. V podobnom duchu vyslovili podporu J. Širokému aj známe mená v slovenskom hokejovom hnutí, ktoré pred kongresom písomne oslovili nerozhodných delegátov. "Tomu sa vraví vymývanie mozgov," zareagoval na letáčik pred volebným aktom P. Učen, ktorý v minulých dňoch osobne hľadal podporu v niektorých kluboch, ale ani to nestačilo. Juraja Širokého so spolupracovníkmi čaká úloha získať na sezónu zhruba 80 miliónov korún pre zväzovú pokladnicu a vyše 60 miliónov pre HC Slovan. "Keď sa nájdu peniaze pre futbalovú reprezentáciu Namíbie, tak ich nájdeme aj pre reprezentáciu Slovenska," zmienil sa J. Široký, ktorý sa chce obklopiť schopnými odborníkmi. Prezident Harvardských investičných fondov bol doteraz známejší ako podnikateľ (za bývalého režimu pôsobil 6 rokov na zastupiteľskom úrade vo Washingtone), po Pašekovej smrti sa stal prvým mužom hokeja nielen v Bratislave, ale aj na celom Slovensku. Už zostavením zúženého 7-členného výkonného výboru naznačil nový prezident SZĽH zmeny systému v práci zväzu. Ďalšie povedú zrejme k zostaveniu marketingového oddelenia, tak, ako sa to stalo v HC Slovan. Vo výkonnom výbore už nie sú Stanovský, Kodaj, Cina, Snopko, Chovanec, Králik, Bilík, Paštinský, Antala, Danko. Zostali len Okoličány, Vávra, Starší a pribudli Špakovský, Piovarči, Pažitný. Dozornú radu tvorí trojica Chrenko (predseda), Šándrik, Vrábel.
Na kongrese obdržali ocenenie dve slovenské hokejové legendy: Jozef Golonka a za zosnulého Vladimíra Dzurillu prevzala cenu manželka Zlatica Dzurillová. Dostali ich pri príležitosti uvedenia oboch bývalých čs. reprezentantov do Siene slávy IIHF, ako o tom rozhodlo zasadnutie Medzinárodnej hokejovej federácie v Lausanne. Hosť kongresu J. Golonka vo svojej reči vyslovil otázku, že dodnes nevie, prečo ho po vlaňajších MS vo Fínsku prepustili z funkcie reprezentačného trénera. Slovenskému hokeju vyčítal zlé vzťahy vo vedení i nezdravý lokálpatriotizmus. Dočasný šéf Slovenského hokeja Ján Stanovský v správe o činnosti výkonného výboru SZĽH spomenul problémy slovenského hokeja. "Žiaľ, po predčasnom skone Dušana Pašeka sa narušila línia jednoty, v zákulisí sa ihneď objavili prejavy dezintegrácie a mocenského boja. Prispela k tomu aj požiadavka troch klubov - Trenčín, Košice, Skalica - na vznik Asociácie profesionálnych klubov. Tento ich krok vôbec neprispel ku konsolidovaniu pomerov v SZĽH a zbytočne vyvolal obavy a neistotu v niektorých kluboch," uviedol J. Stanovský. Nové vedenie SZĽH si ako jednu z priorít vytýčilo zjednotenie rozbúreného hokejového hnutia na Slovensku.
Autor: SME - on