Svojráznou epizódou vlečúcej sa voľby slovenského prezidenta je vypuknutie sporu predsedu vlády Vladimíra Mečiara s vedúcim delegácie pred medzinárodným súdom v Haagu Petrom Tomkom o záležitosti Vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros. Tento spor dokazuje, že dôsledným zastávaním svojho stanoviska mohlo Maďarsko vyhrať pred haagskym súdom vo všetkých bodoch. Podľa prvého podania z roku 1993 sa žiadalo obnovenie pôvodného stavu a zrušenie zmeny toku Dunaja. Vláda Gyulu Horna však počas pojednávania prejavila ochotu súhlasiť s uzákonením tejto zmeny. Spor Mečiar - Tomka ukazuje, že Slovensko nemá z právneho hľadiska v dunajskej záležitosti pravdu.
Napi Magyarország, Budapešť
Abnormality Vladimíra Mečiara
Bratislavská burza zíva prázdnotou. V pohybe sú len akcie niekoľkých desiatok podnikov. Prítomných je pár brokerov, ale iba slovenských. Zahraničných tu nevidieť. Hospodárska situácia krajiny je teraz medzi najhoršími v stredovýchodnej Európe. Slovenská republika je pre investorov najmenej príťažlivá na zakladanie a prevádzku podnikov. Zavinila to samovláda Vladimíra Mečiara, ktorá čoraz viac odpudzuje Slovensko od ostatnej Európy. Vládnuce HZDS je v krajine najbohatšie. Veľkoryso ho podporujú privatizační priemyselní baróni, ktorých väčšina vďačí za svoje postavenie i peniaze Vladimírovi Mečiarovi. I to je jedna z príčin, prečo je na bratislavskej burze taký malý ruch.
Krajina, ktorú rátali medzi hlavných kandidátov na prijatie do NATO a Európskej únie, sa stala nežiaducou a nevítanou. Je záhadné, ako je možné, že napriek rodinkárskej politike predsedu vlády Vladimíra Mečiara dosahuje slovenské hospodárstvo dokonca aj pár dobrých výsledkov. Pri podrobnejšej analýze sa však zjavia čoraz výraznejšie nedostatky. Štát je preťažený krátkodobými úvermi a obchodným deficitom. Nezamestnanosť je najvyššia v celej oblasti a navyše na postupe. Keďže sa tiež zhoršujú predpovede hospodárskeho rastu, mnohí Slováci prestali vidieť dôvod, prečo by mali aj naďalej trpieť abnormality predsedu vlády. V septembri budú voliť nový parlament a podľa prieskumov verejnej mienky Vladimír Mečiar tentoraz už prehrá. Preto prechádza do ofenzívy. Sľubuje investorom veľkorysé daňové úľavy, ale o splácaní dlhov mlčí. Keďže však v Bratislave nemajú prezidenta, ktorý musí prijať demisiu predsedu vlády, V. Mečiar nebude môcť odstúpiť. No porazený nemôže vládnuť donekonečna, aj keď sa volá Vladimír Mečiar. Skôr či neskôr bude treba o tom rozhodnúť. Dovtedy prejde ďalší čas, ktorý Slovensko stratí v hospodárskej súťaži so susednými krajinami. (sch)
Welt am Sonntag, Berlín