Predseda ČSSD Miloš Zeman necháva rozhodnutie o vstupe do koalície s ľudovcami a Úniou slobody na členoch svojej strany. Osobne však koalíciu s US odmieta. "Domnievam sa, že taká koalícia by bola veľmi nežiaduca, pretože US v podstate pokračuje v programovej línii ODS a rozdiely medzi týmito dvoma stranami sú dané skôr osobnými animozitami ich predstaviteľov ako programovými rozdielmi," dodal. Jedným z najväčších úskalí Zemana je podľa komentátorov neschopnosť prekonať osobné averzie. Tie boli od začiatku najzjavnejšie na vzťahu k predsedovi ODS Klausovi, ich vzájomná nevraživosť sa stala každodennou súčasťou českej politickej scény. Keď začiatkom tohto roku vznikol nový subjekt Únia slobody, Zeman preorientoval značný diel svojej kritiky na ňu a jej predsedu Rumla. V máji ho obvinil, že ako minister vnútra pripravoval sprisahanie proti ČSSD. Ruml za to na Zemana podal trestné oznámenie.
ODS - V. KLAUS
Predseda ODS Václav Klaus vidí možnosť zostavenia neľavicovej vlády. Vyjadril potešenie nad tým, že volebné výsledky neukázali taký obrat doľava, ako sa pôvodne očakával. Za neľavicové strany označuje ODS, Úniu slobody a ľudovcov. Ak by sa Lux "neobrátil naľavo", potom by sa podľa šéfa ODS dalo v súvislosti s výsledkami volieb hovoriť o unikátnom výsledku odlišnom od ostatných postkomunistických krajín: Klaus zdôraznil, že ani vo štvrtých voľbách za sebou v ČR nevyhrala ľavica. Odmietol vytvorenie menšinovej vlády sociálnej demokracie i jej prípadné tolerovanie zo strany ODS.
KDU-ČSL - J. LUX
Šéf KDU-ČSL Josef Lux je k možnej koalícii pravicových strán zdržanlivý. "Chceme, aby sa tu dalo usilovať o nejakú koalíciu s liberálnymi stranami, ale za predpokladu zmeny politiky. Povedali sme, že si vieme predstaviť širšiu koalíciu, veľkú koalíciu sociálnych demokratov, Únie slobody a ľudovcov," povedal. Zeman a Ruml však prítomnosť v spoločnej koalícii rozhodne odmietli. Na druhej strane medzi Klausom a Luxom sa hneď v sobotu zaiskrilo, keď Lux naznačoval, že diskusia s Klausom by mohla byť ťažšia, ak nezmení niektoré svoje bývalé prístupy k rokovaniu s politickými partnermi. Lux považuje za najrealistickejšiu koalíciu ČSSD, KDU-ČSL a US. Voliči podľa neho dali najavo, že chcú zmenu politiky, nie však, aby vládla ľavica.
ÚNIA SLOBODY - J. RUML
Vláda, ktorú podporí Únia slobody, musí pokračovať v transformácii a privatizácii a usilovať sa o začlenenie ČR do NATO a EÚ. Vládne strany musia súhlasiť aj s vyšetrením všetkých finan-čných i politických škandálov. Povedal to k podmienkam ÚS, ktorá vznikla odtrhnutím od ODS po finančných škandáloch tejto najsilnejšej pravicovej strany, jej predseda Jan Ruml. Napriek veľkým rozporom pred voľbami Ruml v sobotňajších televíznych diskusiách vyjadroval ochotu vytvoriť koalíciu s ODS, naopak vylučoval takéto spojenectvo s ČSSD. Napriek dohode, že sa pred televíznymi kamerami budú lídri víťazných strán vyjadrovať zmierlivo, preniklo napätie medzi Rumlom a Klausom na povrch, keď si Klaus neodpustil poznámku o "sarajevách", ktoré ODS spôsobili problémy (kým bol predseda ODS na konferencii v Sarajeve, prepukol finančný škandál strany a práve Ruml s I. Pilipom vyzvali Klausa, aby odstúpil).
KSČM - M. GREBENÍČEK
Podľa predsedu KSČM Miroslava Grebeníčka by sociálna demokracia mala pod tlakom povolebnej reality prehodnotiť svoj odmietavý postoj ku komunistom. "Teraz bude záležať len na sociálnej demokracii, či dodrží slovo, alebo podvedie voličov. Predpokladám, že ak budeme oslovení, tak vyhoviem a budem rokovať," povedal Grebeníček, ktorý už počas soboty vyjadril ochotu vstúpiť do koalície s ČSSD a ľudovcami. Podpredsedníčka ČSSD Petra Buzková na jeho slová odmietavo zareagovala: "Na to musia byť dvaja." Josef Lux nepripustil účasť vo vláde ani s tichou podporou komunistov.
Autor: r