BRATISLAVA (SME - jk, mim) - "V súčasnosti očakávame výsledky férových a slobodných volieb a samozrejme nás zaujíma aj ich prípravný proces. Je nevyhnutné, aby všetky politické skupiny mali voľný prístup k médiám, aby mohli slobodne vyjadrovať svoje názory a aby si každý mohol slobodne formovať svoj osobný názor," povedal včera novinárom komisár Európskej únie pre zahraničné vzťahy Hans Van den Broek bezprostredne po tom, čo sa ráno stretol v budove Úradu vlády s premiérom Vladimírom Mečiarom a podpredsedom vlády pre európsku integráciu Jozefom Kalmanom. Krátka pracovná návšteva európskeho komisára, ktorý má vo svojej agende aj integračný proces, sa konala na jeho vlastnú žiadosť - rok po predchádzajúcej návšteve, keď sa s ním premiér pre náhle ochorenie nemohol stretnúť. Jeho prítomnosť v Bratislave, ako aj predchádzajúce komuniké, ktoré vydala Európska komisia (EK), mali opäť podčiarknuť, že EÚ si je vedomá a oceňuje pokrok, ktorý Slovensko dosiahlo v integračnom procese v oblasti zosúlaďovania legislatívy a v technických otázkach, jej pozornosť je však aj naďalej sústredená na politické podmienky, vyjadrené aj v tzv. predvstupovom partnerstve. Aj preto sa zdá, že EÚ skoncentrovala momentálne všetku svoju pozornosť na "férové a slobodné voľby" a na ich zaistenie.
Na otázku, či sa v tejto súvislosti dotkli počas 40-minútovej diskusie s premiérom aj otázky nového volebného zákona, H. Van den Broek povedal, že "môžete si byť istí, že bolo len veľmi málo vecí, o ktorých sme nehovorili, a teda na program sa dostala aj otázka volebného zákona, otázka médií, otázky používania jazyka menšín, čo opäť znamená, že v prípade vzťahu s krajinou, ktorá sa pripravuje na členstvo v EÚ, je úplne normálne, že žiadna otázka nemôže byť tabu, o ktorom by sa nemohlo hovoriť". V súvislosti s návštevou Hansa Van den Broeka sa hovorilo veľa aj o kauze Jadrovej elektrárne v Mochovciach (JEMO). Európsky komisár povedal, "že to nie je iba záležitosť susedného Rakúska, ale veľmi jasne sa o nej hovorí aj v pracovnom programe predvstupového partnerstva. Veľmi radi by sme videli, že dialóg s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) pokračuje a dúfame, že jeho výsledok by mohol prispieť k odstráneniu neistoty. Nechceli by sme zbytočne dramatizovať, ak sa odborníci dohodnú, že všetko je v poriadku, potom budeme spokojní". Broek v prejave pri príležitosti 5. výročia vzniku Nadácie pre podporu občianskych aktivít vyjadril znepokojenie v súvislosti s prijatím novely volebného zákona, ktorá pravdepodobne obmedzí slobodu tlače a politických strán. S odvolaním sa na správu, ktorú vypracovali experti Európskej komisie, Rady Európy a
OBSE, potom poukázal na "isté slabé stránky" pri ochrane jazykových práv menšín, "ktoré je potrebné vyriešiť". Spomenul hlavne dvojjazyčné vysvedčenia. Nadácia pre podporu občianskych aktivít patrí k najväčším grantovým nadáciám na Slovensku, ktoré čerpajú z programu EÚ - Phare. Počas svojej existencie udelila 476 grantov v hodnote 91 miliónov Sk.
Autor: SME - jk, mim