"Bol tu stále, aj pred rokom 1989. Jeho moc - obrovské peňažné zdroje - však začala vznikať a rozširovať sa po roku 1989, keď došlo k oslobodeniu spoločnosti. S peňažnými zdrojmi bossov organizovaného zločinu idú aj viditeľnejšie kriminálne prejavy ako vraždy, vydieranie, distribúcia drog, ekonomické a daňové podvody."
# Kam až v spoločnosti siaha vplyv organizovaného zločinu?
"Keďže v súčasnej politickej situácii nie je záujem o skutočný boj proti organizovanému zločinu, teraz by sme o tom mohli iba polemizovať. Treba počkať na zmenu. Potom určite budú prekonané všetky predpoklady aj tých najväčších pesimistov."
# Ako hodnotíte úroveň boja polície s organizovaným zločinom?
"Do roku 1994 boli výsledky policajných zložiek bojujúcich proti organizovanému zločinu zodpovedajúce daným možnostiam. Práve v tomto období sa javili organizácia, personálne zloženie a odbornosť policajných zložiek na takej úrovni, že mali predpoklady na ofenzívny boj proti organizovanému zločinu. Po roku 1994 došlo k podstatnej zmene. Z politických dôvodov nebolo dovolené pokračovať vo vyšetrovaní jedného z najznámejších prejavov organizovaného zločinu - únosu prezidentovho syna. Veľmi tvrdo bolo postupované proti objektivite vyšetrovania vraždy R. Remiáša. Surovo boli prinútení mnohí schopní policajti odísť zo svojich funkcií, či dokonca z polície. Poznám aj ďalšie prípady, najmä ekonomickej povahy, ktoré neboli verejnosti známe. Pre niekoho boli rovnako veľkým ohrozením, čo bolo dôvodom na tvrdé zásahy proti vyšetrovateľom a ostatným policajtom, ktorí veci odhalili a dokumentovali. Tieto cielené zásahy, ako aj personálne výmeny, zákaz zverejňovať výsledky práce vyšetrovateľov a nezmyselná reorganizácia polície vyvolali existenčný strach a morálny rozvrat. Reorganizácia polície úplne znefunkčnila centrálny zber informácií o organizovanom zločine a rozbila centrálne riadenie týchto útvarov. Polícia sa dostala do defenzívy. Ak sa niekedy niečo odhalí, nie je to systematický útok smerujúci k mozgom zločineckých gangov. Predpokladám, že takýto stav bol vyvolaný cielene, aby polícia v čase veľkej privatizácie nebola schopná samostatne a bez politického vplyvu ofenzívne konať pri odhaľovaní a vyšetrovaní závažnej kriminality."
# Čo je podľa vás potrebné urobiť pre zmenu tohto stavu?
"Policajné orgány majú dostatok informácií a dôkazových podkladov o prípadoch organizovanej kriminality. Chýba však to najpodstatnejšie - politická vôľa vyhlásiť boj organizovanému zločinu a dať policajným útvarom možnosť konať proti komukoľvek bez následkov na ich odbornej kariére. Treba urýchlene prijať niekoľko legislatívnych noriem, zreorganizovať útvary boja s organizovaným zločinom, zvýšiť odbornú úroveň ich pracovníkov a vyšetrovateľov a prijať opatrenia na urýchlenie prípravného a súdneho trestného konania. Predpokladám, že do jedného roka je reálne zatlačiť organizovaný zločin do primeranej pozície."
# V každom okrese a kraji sú polícii známe osoby patriace k organizovanému zločinu. Napriek tomu nie sú viditeľné výsledkdy potláčania týchto skupín. Prečo polícia oznámi, že vedela o týchto osobách, až keď ich niekto vyhodí do vzduchu alebo inak zavraždí?
"Jedna vec je, že polícia má informácie, ktoré poukazujú na to, že uvedená osoba má blízky vzťah s určitou gangsterskou skupinou. Inou vecou je, či polícia, pokiaľ takýto vzťah zaznamenala, bola schopná odhaliť a zdokumentovať aj jej trestnú činnosť práve v súvislosti s jej vzťahom ku kriminálnej skupine. Problém je teda v tom, či je polícia schopná dokázať ešte pred zavraždením tejto osoby jej trestnú činnosť a začať ju stíhať. Podľa naznačených výsledkov toto polícia schopná urobiť nebola."
# Boli ste šéfom krajského úradu vyšetrovania. Videli ste vyšetrovanie únosu M. Kováča ml. Narazili ste na prepletenie štátnych orgánov a podsvetia pri realizácii tohto trestného činu?
"Jedna verzia hovorí, že vzhľadom na zložitosť prípravy, vykonania a utajovania únosu boli do jednotlivých čiastkových úkonov trestného činu zainteresované aj osoby patriace do zločineckých skupín. Vzhľadom na záväzok služobného a štátneho tajomstva nemôžem byť konkrétny."
# Myslíte si, že polícia dostatočne využíva agentov a spravodajské metódy na prenikanie do organizovaného zločinu?
"Podľa dostupných informácií by bolo možné zjednodušene tvrdiť, že úroveň využitia agentov a iných operatívnych metód nie je na dostatočnej úrovni. Nasadenie týchto prostriedkov je však zložité a vyžaduje si dlhodobú prípravu. Výsledky sa môžu ukázať až po dlhom čase alebo sú utajované ešte dlho po ich využití. Využitie týchto prostriedkov si vyžaduje centrálny zber informácií, ich analýzu, určenie priorít, vysokú odbornosť, dobrú spoluprácu všetkých policajných zložiek s orgánmi činnými v trestnom konaní a možnosť ich aktívneho postupu proti akejkoľkvek podozrivej osobe bez možnosti politického ovplyvňovania."