sa však v oboch prípadoch ukázalo, že zamýšľané reformy by mali Európe pomôcť pružne a efektívne reagovať práve v podobných krízových situáciách. Premiér hostiteľskej Británie Tony Blair označil vývoj v Japonsku za "najväčšiu hrozbu pre svetovú ekonomiku za posledných 20 rokov". Podľa dokumentu summitu 1,3-percentný pokles japonského národného produktu znamená, že druhá najsilnejšia svetová ekonomika sa dostala do hlbokej recesie.
Znepokojený je i Washington. Američania si uvedomujú, že doba, keď boli zo dňa na deň bohatšími aj napriek tomu, že polovica planéty zápasila s prejhlbujúcou sa krízou, sa naplnila, konštatuje týždenník Newsweek. Mnohí odborníci konštatujú, že doterajší krízový vývoj hospodárstva v Ázii nie je nič v porovnaní s tým, aké dôsledky bude mať pokles japonského jenu. Denník New York Times napísal, že Japonsko bolo pokladané za poslednú bariéru, po ktorej páde sa môže kríza z Ázie voľne rozšíriť aj na druhú stranu Pacifiku. Rekordne nízke hodnoty japonského jenu voči doláru, ktoré prekročili kurz 1:140, a očakáva sa, že v budúcnosti klesnú až na 1:170, spôsobia pravdepodobne obrovský boom japonského exportu do celého sveta. Newsweek poukazuje na to, že už dnes sú trhy vo svete "zaplavené CD prehrávačmi značky Sony a autami firmy Toyota".
Vývoj v Japonsku pravdepodobne už skoro zasiahne aj susednú Južnú Kóreu a je len otázkou času, kedy prekročí hranice Číny. Podľa Marka Mobiusa, amerického odborníka na ázijské trhy, možno devalváciu čínskeho jüanu očakávať niekedy koncom tohto roka. Tokio však po sérii korupčných škandálov nemá dostatočnú politickú stabilitu na to, aby dokázalo situáciu zvládnuť. Včerajšie vydanie New York Times prináša dokonca dohady nemenovaných finančných poradcov prezidenta Clintona, ktorí pripúšťajú, že súčasná kríza bola vlastne "vopred naplánovaná". Podľa denníka USA nemajú momentálne prostriedky na to, aby Japonsko prinútili rešpektovať pravidlá slušnej hry a podhodnotený jen môže Japoncom pomôcť vytlačiť z trhov aj tak už dosť oslabené okolité ázijské ekonomiky. Taliansky minister financií C. A. Ciampi však včera v Cardiffe v súvislosti s podobnými špekuláciami poukázal na to, že "výsledok akejkoľvej finančnej krízy nie je nikdy pozitívny" - a práve jeho krajina má v tejto oblasti nemalé skúsenosti.