Na severovýchode Albánska, v oblasti Tropoje, kde prišlo veľa utečencov i ozbrojencov zo susednej srbskej provincii Kosova, vládne chaos. Na albánskeho vojaka alebo policajta tu narazíte len málokedy. "Tropoja stále viac pripomína westernové mestečko," tvrdí jeden z pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). V horskom mestečku, ktoré leží 250 kilometrov severovýchodne od Tirany, sa s príchodom utečencov zo susedného Kosova počet obyvateľov zoštvornásobil. Po uliciach bez cieľa brázdia ozbrojení kosovskí Albánci, karavány oslov naložených zbraňami mieria do hôr, ktorých úbočia sa strácajú v susednom Kosove. Uprostred dedinky za bieleho dňa celkom neskrývane výrastkovia predávajú granáty, samopaly kalašnikovy a guľomety. Prichádzajú početní Kosovčania, ktorí pracujú v západných krajinách, aby nakúpili zbrane a poslali ich, ako vravia, "svojim kosovským bratom". Celá oblasť Tropoje je jednou z najchudobnejších v Albánsku a kriminalita tu bola vždy vysoká. "Ale s príchodom utečencov vyrástli ako huby po daždi ozbrojené bandy, ktoré vďaka slabosti poriadkových síl kontrolujú všetko a všetkých," vraví jeden z tropojských radných pánov, ktorý pochopiteľne nechce byť menovaný.
Nehovorí sa o ničom inom, iba o doprave zbraní. Platí sa výhradne dolármi alebo markami. Za požičanie osla na dopravu zbraní z Tropoje do oblasti vzdialenej asi kilometer od hraníc sa platí 100 USD. Doprava o trochu ďalej s prekročením hraníc vyjde asi na 150 USD. Pokiaľ juhoslovanskí pohraničníci osla niekedy zastrelia, "nájomca" musí zaplatiť 600 USD.
Pre medzinárodnú organizáciu je "neprítomnosť" bezpečnosti v Tropoji a okolí veľkým problémom, zveruje sa Laura Boldriniová, hovorkyňa Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR). Tri autá patriace medzinárodným mimovládnym organizáciám boli ukradnuté. Posledný raz, v stredu, to bolo auto talianskej katolíckej misie. Štáb tureckej televízie okradli neznámi ozbrojenci vo štvrtok. Banditom sa zapáčilo aj "televízne" auto. Incident vraj nakoniec vyriešili "priateľsky", filmári mohli pokračovať v ceste. Nikto o tom však nechce nič povedať.
Albánske úrady už hovoria o "sieti zlodejov áut". Že by pred tým zatvárali oči? Vôbec nie, nemajú žiadne prostriedky na to, ako ozbrojeným bandám čeliť, háji ich zástupca OBSE. Miestni Albánci vôbec neskrývajú svoje sympatie ku Kosovčanom. Verejne sa hovorí o tom, že na samote neďaleko od Tropoje je základňa tzv. Kosovskej oslobodzovacej armády, ktorej vojaci v Kosove bojujú proti srbským policajtom. Práve táto osada je rodným miestom niekdajšieho albánskeho prezidenta Saliho Berishu, ktorý v súčasnosti vedie albánsku opozíciu. Do osady je vstup zakázaný. Obzvlášť novinárom. Stále tam hliadkujú ozbrojení dedinčania. "Vojaci Kosovskej oslobodzovacej armády si sem prichádzajú oddýchnuť. Ponúkli sme im pohostinstvo a nikto ich nesmie rušiť," vraví jeden z vidiečanov.