H. Kohl oslávil štvrťstoročie v čele CDU s futbalistami

Nemecký spolkový kancelár Helmut Kohl si vymyslel pre oslavu svojho "strieborného jubilea" niečo mimoriadné - štvrťstoročie v čele Kresťanskodemokratickej únie (CDU) neoslávil s politikmi, ale s nemeckými futbalistami a s ich trénerom a svojím priateľom .

Nemecký spolkový kancelár Helmut Kohl si vymyslel pre oslavu svojho "strieborného jubilea" niečo mimoriadné - štvrťstoročie v čele Kresťanskodemokratickej únie (CDU) neoslávil s politikmi, ale s nemeckými futbalistami a s ich trénerom a svojím priateľom B. Vogtsom. Helmut Kohl bol za predsedu CDU zvolený pred 25 rokmi - 12. júna 1973 v Beethovenovej hale v Bonne. Bol to jeho prvý krok k zvoleniu za spolkového kancelára. Na oslavu včera odletel Helmut Kohl do francúzskeho Nice, kde je ubytované nemecké národné futbalové mužstvo. Chce sa zrejme nakaziť šťastím, ktoré praje futbalistom na majstrovstvách sveta vo Francúzsku, pre svoj predvolebný zápas. Zatiaľ čo pre nemeckých hráčov je možný úspech na dosah ruky - víťaz majstrovstiev bude známy 12. júla večer - musí Helmut Kohl na svoje prípadné víťazstvo čakať do večera 27. septembra, keď budú známe výsledky volieb do Spolkového snemu a ktoré rozhodnú o tom, či najdlhšie úradujúci kancelár Spolkovej republiky zostane naďalej štyri roky vo funkcii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vrelý vzťah medzi 51-ročným Vogtsom a o 17 rokov starším kancelárom je notoricky známy. Keď sa nestretnú osobne, aspoň dvakrát do roka si obaja zavolajú. A nejde len o krátke formálne rozhovory dvoch veľmi zamestnaných mužov, ale o polhodinové rozhovory, a okrem politiky a futbalu preberajú aj osobné veci. Samotný nemecký futbalový zväz sa však netají tým, že Kohl tentoraz zvolil svoj trojhodinový odskok z Bonnu do Nice ako dôležitý druh "predvolebného mítingu".

Kohl pritom nemá ľahkú pozíciu ani v CDU. Ak vyhrá voľby, potom je jeho pozícia síce neotrasiteľná, ale i tak sa nevylučuje, že za dva roky, v polovici funkčného obdobia, odovzdá kreslo spolkového kancelára súčasnému predsedovi poslaneckej frakcie CDU/CSU v Spolkovom sneme Wolfgangovi Schäublemu. Funkciu CDU by si potom ponechal len do roku 2002. Avšak - pokiaľ voľby do Spolkového snemu nedopadnú podľa Kohlových predstáv, tak sa bude asi už budúci rok musieť rozlúčiť s funkciou predsedu CDU a bol by asi odsunutý na funkciu čestného predsedu. V prípade prehry CDU by potom však nedošlo len k výmene predsedu, ale asi takmer celého vedenia strany. Na čelo CDU by nastúpila generácia päťdesiatnikov, ktorá už teraz vládne v sociálnej demokracii.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn (Autor je stálym spolupracovníkom

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 072
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 984
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 130
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 018
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 955
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 477
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 068
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 545
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu