# Podľa premiéra Mečiara je potrebné kauzu Mochovce a predsedníctvo Rakúska v EÚ (od 1. júla - pozn. red.) od seba oddeliť, pretože tieto dve veci spolu nesúvisia. Súhlasíte s tým?
"V princípe je to správne, počas predsedníctva Rakúsko určite nebude dávať Mochovce do popredia, to by ostatné krajiny nevideli rady. Bolo by však nesprávne, keby sa interpretovalo, že Mochovce nehrajú úlohu vo vzťahoch s EÚ. Naopak."
# Ako teda môže JEMO ovplyvniť vzájomné vzťahy medzi SR a Európskou úniou?
"EÚ má jasný program, ktorý obsahuje maximálnu bezpečnosť v jadrových elektrárňach. Tam, kde sa to nedá zariadiť alebo sa elektráreň nedá financovať, tam musia byť jadrové elektrárne uzatvorené skôr, ako krajina vstúpi do EÚ. Mochovce môžu predstavovať veľký problém."
# Podľa kritikov zostalo Rakúsko v rámci EÚ osamotené v kritike bezpečnosti Jadrovej elektrárne Mochovce...
"To v žiadnom prípade nie je pravda, skôr sme sa ocitli na špici toho radu. My sme všade získali veľký súhlas v súvislosti s obavami o bezpečnosť v JE Mochovce. Nejde len o Slovensko, ale o bezpečnosť vo všetkých krajinách, ktorých sa to týka. Svedčí o tom aj posledná rezolúcia Európskeho parlamentu, ktorú sme prijali napriek silnej lobby atómového priemyslu zo Slovenska."
# Poslanci EP si mali možnosť prezrieť predbežnú správu vedúceho medzinárodnej misie expertov W. Krompa, ktorého na Slovensku mnohí označujú za človeka, ktorý nie je odborníkom na jadrovú energiu. Aké boli reakcie poslancov EP?
"Predovšetkým, pán Kromp je expert a mal k dispozícií skupinu expertov. Poslanci ešte nečítali konečnú správu misie. Ja osobne organizujem spolu s mojou kolegyňou 23. júna v EP hearing o Mochovciach, kde, dúfame, budú aj zástupcovia Slovenska, pretože nemáme záujem o jednostranné argumenty, ale o diskusiu. Nám nejde o politický spor so Slovenskom, naopak, práve Rakúsko chce čo možno najskôr vidieť Slovensko v Európskej únii. Nám ide o otázky bezpečnosti."
# Aký trend prevláda v jadrovej energetike EÚ?
"Európska únia už prakticky žiadne jadrové elektrárne nestavia. Sú samozrejme krajiny, ktoré majú rozpínavý jadrový priemysel a jadrové elektrárne, napríklad Francúzsko. Nedávny škandál v Nemecku, keď sa zistilo, že kontajnery CASTOR s rádioaktívnym odpadom spôsobili oveľa vyššie žiarenie, než aké sa na verejnosti pripúšťalo, oživil diskusiu o bezpečnosti jadrovej energetiky. Trend stále viac smeruje k pomalému odklonu od jadrových elektrární a hľadajú sa varianty získania energie s menším rizikom."
# Aký by bol podľa vás najlepší ďalší postup v súvislosti s Mochovcami?
"Bolo by dobré počkať na konečnú správu Krompovej misie a diskutovať o nej. Najlepšie by bolo, pokiaľ by prebiehali diskusie, aby neboli Mochovce uvedené do skúšobnej prevádzky. Medzi aktiváciou palivových článkov a skúšobnou prevádzkou je istý časový priestor, ktorý treba využiť. K slovu by sa mali dostať predovšetkým odborníci."