José Alexandre Gusmao sa narodil v Laleia na Východnom Timore 20. júla 1946. Vyštudoval katolícku školu, potom navštevoval jezuitský seminár v Soibade, ktorý je jednou z najprestížnejších timorských škôl. Počas portugalskej nadvlády bol úradníkom na ministerstve pre lesy a poľnohospodárstvo. V roku 1974 sa stal členom Sociálnodemokratickej strany Východného Timoru (ASDT), ktorá sa neskôr premenovala na dnes najznámejšiu východotimorskú politickú organizáciu Fretilin, alebo Revolučný front za nezávislosť Východného Timoru. 7. decembra 1975, keď vstúpila na ostrov indonézska armáda, odišiel Gusmao do hôr a stal sa vodcom ozbrojeného odporu proti invázii a organizátorom tzv. Falintil, teda armády Fretilinu.
V rokoch 1978-79 bolo veľa vodcov Falintil zabitých, 31. decembra 1978 bol zastrelený aj prezident Fretilinu Nicolau Lobato a Gusmao prevzal vedenie celého hnutia. Snažil sa o mierové vyriešenie otázky Východného Timoru, žiadal však prítomnosť predstaviteľov OSN pri rokovaniach. Indonézia na jeho požiadavku odmietla v roku 1983 pristúpiť. O tri roky neskôr založil Gusmao v horách Národnú radu mauberského odporu (CNMR), ktorá zjednocovala všetky sily bojujúce proti indonézskej agresii a opierala sa aj o katolícku cirkev. Xanana sa stáva šéfom CNRM a hlavným veliteľom Falintil.
Po masakre na cintoríne Santa Cruz obvinilo vedenie indonézskej armády Xananu, že vyzýval študentov k demonštráciám a vyprovokoval zrážky. O niekoľko mesiacov neskôr Gusmaa zatkli, obvinili z rozvracania štátu a odsúdili na doživotie. Jeho rodina v roku 1989 emigrovala do Austrálie. Indonézsky prezident Suharto v roku 1994 na tlak medzinárodných organizácií zmenil Gusmaovi trest na 20 rokov odňatia slobody.
Autor: (epi), foto - čtk/ap