naspäť. "Táto záležitosť sa netýka žiadnej medzinárodnej komisie. Reliéfy získalo Britské múzeum úplne zákonným spôsobom. Zmeniť túto situáciu by znamenalo pristúpiť k legislatívnemu opatreniu, ktoré ale v súčasnosti nie je namieste," povedal hovorca.
V utorok vyzval grécky minister kultúry Evangelos Venizelos britskú vládu, aby "okamžite" pristúpila na požiadavku vytvorenia medzinárodnej komisie, ktorej úlohou by bolo posúdiť stav reliéfov deponovaných v londýnskom múzeu. Išlo o zrejmú reakciu na knihu popredného historika Williama Saint Claira, ktorá o dva dni skôr upozornila na škody, ktoré za šesť desaťročí na reliéfoch napáchala príliš dôkladná starostlivosť personálu Britského múzea.
Grécka vláda je presvedčená, že reliéfy sú súčasťou národného kultúrneho dedičstva krajiny a že boli ukradnuté. Do Británie sa táto výzdoba aténskeho Partenonu dostala v roku 1802 prostredníctvom lorda Elgina, vtedajšieho veľvyslanca Londýna v Turecku. Elgin ich kúpil od tureckých úradov, pretože Grécko bolo vtedy pod tureckou okupáciou. Neskoršie ich predal britskej vláde, ktorá ich nechala vystaviť v londýnskom múzeu. Atény začali rozsiahlu kampň za vrátenie reliéfov Grécku v roku 1983 na podnet vtedajšej ministerky kultúry Meliny Mercouriovej. Otázku chce znovu nastoliť grécky premiér Kostas Simitis, ktorý sa má v sobotu stretnúť v Londýne s predsedom britskej vlády Tonym Blairom.