BELEHRAD, PRIŠTINA, MOSKVA (ČTK, REUTERS, TASR) - Asi 600 srbských policajtov odmietlo uplynulý týždeň nasadenie v rizikovej oblasti Kosovo na juhu Srbska. Napísal to včera belehradský denník Demokratija s odvolaním sa na zdroje na srbskom ministerstve vnútra. Väčšina z týchto policajtov, okolo 370, je z Belehradu. Ale aj v ďalších srbských mestách, ako sú Novi Sad, Niš, Kragujevac a iné začali príslušníci bezpečnosti náhle chorľavieť alebo oznamovať úmrtie v rodine. Belehradská tlač tento týždeň napísala, že z týchto dôvodov bolo za posledné dni zo služby prepustených asi 100 policajtov. Mnohí ďalší vraj radšej odišli sami. V priebehu bojov v Kosove s ilegálnymi ozbrojenými skupinami Albáncov, ktorí sa usilujú o odtrhnutie sa od Srbska a Juhoslávie, prišlo v uplynulých týždňoch o život asi 20 policajtov a okolo 60 sa ich zranilo.
K vyriešeniu situácie v Kosove by chcel na nedávne naliehanie predstaviteľov Veľkej Británie a Nemecka prispieť aj ruský prezident Boris Jeľcin. Podľa hovorcu Kremľa Jeľcin navrhol počas osobného rozhovoru juhoslovanskému prezidentovi Miloševičovi osobné stretnutie v Kremli, čo juhoslovanská strana, ktorá sa nachádza pod čoraz väčším tlakom medzinárodnej verejnej mienky, prijala. Miloševič by mal navštíviť Moskvu v pondelok alebo v utorok na budúci týždeň.
Na druhej strane námestník britského ministra zahraničných vecí Tony Lloyd nebol včera počas návštevy juhoslovanskej metropoly Belehradu i kosovského správneho strediska Prištiny úspešný so svojou výzvou na pokračovanie v začatých rozhovoroch. Dialóg v Kosove je nevyhnutný - buď príde po krviprelievaní, alebo sa ním krviprelievaniu predíde, povedal britský diplomat. Šéf rokovacieho tímu kosovských Albáncov Fehmi Agani však zopakoval stanovisko, podľa ktorého obnovenie dialógu nie je možné, kým trvajú srbské útoky, kým ľudia hynú a vyháňajú ich z domovov.