Šatan, Demitra, Zedník. V Portlande mali najväčšiu zásluhu na zisku Memorial Cupu slovenskí útočníci Hossa s Podkonickým. Pred rokom podpísali na svoj vek skvelé kontrakty Hossa, Chára, Döme. Nedávno mladší z bratov Petrovických Ronald dostal kontrakt z Calgary, Podkonický mieri podobne do St. Louis. Dvadsaťročný odchovanec bratislavského Slovana Marián Cisár si po dvoch rokoch v drese Spokane Chiefs v juniorskej súťaži Wester Hockey League vykorčuľoval trojročný kontrakt s novým tímom NHL Nashville Predators.
# Vaše hokejové začiatky?
"Na ľad ma priviedol otec Roman, ktorý hrával roky v Slovane, istý čas v lajne s Petrom a Mariánom Šťastným. Začínal som ako päťročný v bezke, v druhom ročníku základnej školy som prešiel do Slovana. Spomínam si na trénerov Michalca, Siroťáka, Venuttiho. Pred troma rokmi som pendloval medzi dorastom a áčkom Slovana, no keď som videl, že v Slovane sa chystajú budovať veľký tím, vytušil som, že viac priestoru dostanem v zámorí. Po dohode s rodičmi som to skúsil."
# Hokejový vzor?
"Keď som bol mladší, tak Mario Lemieux."
# Do Ameriky ste prišli v osemnástich, ako prebiehala adaptácia?
"Pomohlo mi, že som mal základy angličtiny z gymnázia na bratislavskej Metodovej ulici, po polroku v Spokane som už stíhal aj americký hokejový dialekt. V USA som už neštudoval, venoval som sa iba hokeju, ktorý ma plne vyťažil. Na štadióne trávime šesť hodín denne, podmienky sú perfektné, profesionálne. Medzi posilňovňou a tréningom na ľade si dáme trebárs pingpong."
# Hoci sú Európania technicky často lepšie vybavení, mávajú problémy presadiť sa v tvrdom koridorovom hokeji.
"Tiež som ťažil z istej technickej i korčuliarskej prevahy. Postupne som si zvykol na časté fyzické kontakty. Dnes sa vyžívam v hre v rohoch i v súbojoch pri mantineloch. Tréner na mňa stále kričí, aby som častejšie strieľal, no ja to radšej nahrám do prázdnej. Aj v zámorí sú tímy, ktoré preberajú európske kombinačné prvky, ja som však v Spokane to šťastie nemal. Dosť dlho mi trvalo, kým som si s niekým mohol prihrať."
# Aký je rozdiel v tréningoch Slovana a Spokane?
"V Amerike sa na ľade maká každú sekundu. Ak nie, môžete sa zbaliť a ísť preč, lebo nebudete hrať. V Slovane to bolo skôr na vytrvalosť. Navyše na týchto širokých klziskách sa ťažko maká, lebo kým prídete do šance či k protihráčovi, ste unavení. Veľký rozdiel je v nasadení."
# Bijete sa často?
"V tejto sezóne mám priaznivú bilanciu 3:0, i keď to nevyhľadávam. Keď idú rukavice dolu, automaticky dostanete päť minút. Ak to stihnete trikrát za zápas, až potom idete do konca. Jeden spoluhráč to dokázal..."
# Bolo ťažké prebojovať sa v Spokane do tímu?
"Naopak, ľahké, lebo tam vládne v hokeji iná mentalita. Všetci chalani sú priateľskí, podobne tréneri a vedenie. Treba však byť na tom dobre psychicky. Zdravo drzý, ísť za svojím cieľom, dať vždy najavo, že sa chcete presadiť."
# V tímoch juniorskej Western Hockey League je zvykom, že hráči nebývajú sústredení na študentských ubytovniach, ale sú porozhadzovaní po rodinách, čo je najmä pre Európana nová skúsenosť.
"Tu je to úplne prirodzené. V našom tíme nie je ani jediný hráč zo Spokane. Američania sú iba dvaja, Európan som sám, ostatní sú všetci Kanaďania. Ja bývam u sympatického bezdetného páru. Laurie robí niečo s taxami, Pat s autami. Priezvisko nemajú spoločné, ale sú veľmi fajn, 27 rokov."
# Na posledných MS dvadsaťročných vo Fínsku muselo Slovensko bojovať o záchranu, vy ste tam nosili kapitánske céčko...
"Vstupné víťazstvo 6:3 nad Amerikou bolo perfektné. Mysleli sme si, že Švajčiarsko a Kazachstan sfúkneme. Nepripravili sme sa dobre a zbabrali sme ďalšie dva zápasy. S Rusmi sme nehrali zle, ale tí nás zaslúžene nabili, boli lepší."
# Ako prvý hokejista vôbec ste podpísali kontrakt s novým tímom Nashville Predators, ktorý je 27. klubom NHL. Čo to pre vás znamená?
"Los Angeles ma dratovali v roku 1996 na 37. mieste. Museli ma podpísať do 1. júna. Dlho čakali so zmluvou, ponúkli mi dosť skromnú. Po dohode s mojím agentom Donnie Meehanom a s rodičmi sme sa rozhodli neprijať ju a požiadali sme, aby ma pustili na trejd. V Los Angeles to urobili do dvoch dní a o dva ďalšie dni sa ozvali z Nashville. Podpísal som na tri roky. Nešlo ani tak o peniaze, ako o to, že v novom tíme mám najväčšiu šancu dostať sa do NHL. NHL je motivácia, ktorá prináša aj finančné zabezpečenie."
# Je váš kontrakt porovnateľný s Hossovým - 2,5 milióna za tri roky...?
"To iste nie. Hosič bol predsa draftovaný v prvom kole a dostal maximum. Ja som bol trošku pod tlakom, lebo ak by ma nik nestihol vytrejdovať, išiel by som znovu na draft, čo by bolo ešte horšie. Nashville to, prirodzene, využili a neponúkli mi to, čo by sa blížilo k Hossovi. Ale aj ja som spokojný."
# Aké peniaze sa točia v juniorskej Western Hockey League?
"Iba vreckové. Osemnásťroční hráči dostávajú šek na 85 dolárov každé dva týždne, devätnásťroční 120 dolárov a traja dvadsaťroční v našom tíme 300 dolárov každé dva týždne. Okrem toho klub hradí spomínaným rodinám náklady na stravu."
# Boli ste niekedy v Nashville?
"Nikdy. Kontrakt som podpisoval v Spokane. Viem, že toto mesto je centrom country music. Teším sa, že tam bude teplejšie."
# Vo finále Memorial Cupu triumfoval Portland, v ktorom pôsobil Július Šupler ako asistent trénera, a útočníci Marián Hossa s Andrejom Podkonickým boli kľúčovými osobnosťami.
"Portland býval naším najväčším rivalom. Vyradili nás až v siedmom zápase v predĺžení. Andrej s Mariánom hrali naozaj skvele. Bez nich by Memorial Cup nezískali."
# Budete v budúcnosti reprezentovať Slovensko?
"Ak bude záujem, vždy rád."
# Koho favorizujete vo finále Stanley Cupu?
"Detroit. Majú vynikajúcich hráčov, ktorí dokážu ísť neustále naplno."
# Voľný čas v Spokane?
"Chodíme s celou partiou spoluhráčov na bowling, obľúbený je golf, v okolí mesta je množstvo kvalitných greenov. A tenis. Pochutím si na steakoch."
# Rozdiely v civilnom živote medzi USA a Slovenskom?
"V Bratislave sa každý niekam ponáhľa, ľudia sú často nervózni. Tam nie, všetko je v pohode, ak niečo nestihnete, zatelefonujete si a príde to samé. Minule som si objednal na Internete pekné tričko, za tri dni mi prišlo."
# Bez auta by ste toho však veľa nestihli.
"Za tisíc dolárov som si kúpil Nissan Stanza ročník 1983. Benzín nie je položka, ja tankujem za trinásť dolárov. Jeden galón benzínu - 3,78 litra - stojí v zime 0,95 dolára, v zime 1,15. Vychádza to teda liter na deväť korún. Vodičák som zvládol za tri dni a štrnásť dolárov. Sedem za test na počítači, sedem za jazdu. Nedávno som si urobil aj medzinárodný za desať dolárov, už môžem jazdiť aj v Bratislave."
# Nehokejové koníčky?
"Astronómia. Rozmýšľam, že si vezmem jednu hodinu denne niekde na college."