Maratónové prednášky počas trojdňovej konferencie, ktorá sa skončila v stredu večer, odhalili veľké rozdiely medzi bohatými a chudobnými národmi, medzi najväčšími producentmi a konzumentmi a tiež v prístupoch k trestom a prevencii.
Singapurský zástupca obhajoval taktiku väznenia narkomanov a popravovania predajcov, zatiaľ čo Švajčiarka vysvetľovala program svojho štátu, založený na predpisovaní heroínu istým skupinám užívateľov. V Rusku možno narkomanov uväzniť a donútiť ich absolvovať liečbu, inak ťažko dostupnú, naproti tomu v Holandsku je liečba pravidlom a trest výnimkou. Na záver však Pino Arlacchi, šéf Protidrogového programu OSN, sídliaceho vo Viedni, povedal delegátom: "Nikto nemá monopol na pravdu. Koniec tohto stretnutia znamená začiatok novej kapitoly v celosvetovom boji proti drogám." Delegáti si stanovili rok 2003 ako cieľ pre zavedenie "novej alebo rozšírenej stratégie a programu zníženia dopytu po drogách". Pokiaľ ide o ponuku, štáty si stanovili lehotu desiatich rokov na "vyvinutie stratégie s cieľom eliminovať alebo významne znížiť nezákonné pestovanie koky, konope alebo marihuanovej rastliny a ópiového maku." OSN odhaduje počet užívateľov drog na 190 miliónov na celom svete.
Arlacchi ocenil, že konferencia povýšila problém drog "na popredné miesto programu OSN" popri životnom prostredí, ženských problémoch, populačnom a sociálnom vývoji. Na rozdiel od iných konferencií OSN však mimovládne organizácie ostali vylúčené, podľa vysvetlenia organizátorov pre nedostatok priestoru. Afganistanský Taliban dostal ponuku, že ak sa v krajine prestanú pestovať zakázané rastliny, roľníkov podporia v legálnom farmárčení alebo dostanú finančné kompenzácie. Takúto koncepciu podporili vodcovia z Kolumbie a iných krajín, podobné plány sa už skúšajú v Peru a Bolívii s rôznou úspešnosťou.
Bohatšie krajiny odmenili takéto návrhy potleskom, no neboli ochotné podporiť ich finančne, zvlášť v prípade nepríjemných vládcov krajín, napr. v Afganistane a Mjanmarsku, predtým Barme.
Nedostatok peňazí a technických prostriedkov je stálym problémom rozvojových krajín na celom svete. Krajiny bývalého Sovietskeho zväzu, zvlášť ázijské, sa sťažovali, že ich územie slúži na tranzit drog z Ázie do Ruska a Európy. Bez poskytnutých financií, rád a faktickej pomoci chudobnejším štátom celá konferencia ostane iba prázdnymi slovami na papieri, povedal Hamid Ghodesho, prezident Medzinárodného výboru pre kontrolu narkotík.