zvarenú. Bieloruské úrady nariadili 22 zastupiteľským úradom bezodkladne sa vysťahovať zo svojich obydlí v štvrti Drozdy, pretože sú vraj v takom dezolátnom stave, že ich treba hneď opraviť. Rozhorčení boli najmä západní diplomati - krok označili za porušenie viedenskej konvencie práv diplomatov a ich krajiny pohrozili, že svojich vyslancov z Bieloruska stiahnu. Alexander Lukašenko milostivo predĺžil termín vysťahovania diplomatov o týždeň a novinárom oznámil, že "diplomatický konflikt sa upokojil". Súčasne sa však nechal počuť, že "všetko je jednoduché a priehľadné", pretože "Drozdy sú rezidenciou hlavy štátu, to by ste mali vedieť. Ale teraz tu máme v okruhu 50 metrov zahraničných diplomatov a rezidencie!"
Žeby mal strach zo špiónov... Isté je, že tento bývalý predseda kolchozu a jeden z posledných autokratických diktátorov v Európe nemá ľudí zo Západu rád. Medzinárodný menový fond už z Bieloruska svojho zástupcu stiahol a o podobnom kroku uvažuje i Svetová banka, pretože Lukašenko prakticky zlikvidoval ekonomickú reformu v krajine. Odchod západných diplomatov, navyše vyprovokovaný nevídane hrubým zaobchádzaním, je však v prvom rade dokladom Lukašenkovho plného uspokojenia z toho, že doma je prorokom, a ešte ho berú v Moskve.
Zvárači pracovali na bráne amerického diplomata práve v čase, keď do Minska na plánovanú návštevu už-už zavítal ruský premiér Sergej Kirijenko. Pre objektivitu treba dodať, že o obydlie v Drozdoch prišli i diplomati bratského Ruska. Moskva už vyslovila znepokojenie nad Lukašenkovou akciou, ale ďalej mdlo dodala, že bude sledovať vývoj. K sporu medzi Kirijenkom a Lukašenkom na túto tému zjavne nedošlo. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí James Rubin bol menej zhovievavý. USA v minulosti opakovane protestovali proti porušovaniu ľudských práv v Bielorusku, poskytli politický azyl niektorým predstaviteľom opozície, mnohí bieloruskí opozičníci i novinári boli režimom obvinení zo špionáže pre Západ. "Vláda urobila túto vec ešte ťažšou svojou nepotrebnou, bláznivou a nelegálnou provokáciou," povedal doslova Rubin. Američania obvinili bieloruskú vládu, že jej ide o lukratívne pozemky. Smiešna zámienka a najmä to, ako "akčný film" á la Bielorusko prebiehal, je demonštráciou sily politicky nedospelého režimu.