MOSKVA (SITA, Reuters) - Ruský plynárenský monopolný gigant Gazprom sa nevzdáva tohoročných stanovených cieľov napriek nedávnemu poklesu svetových cien energie. „Zmena v cenách nie je samozrejme stimulom pre naše príjmy, ide však o ďalekosiahly problém, znepokojujúci všetkých producentov zemného plynu,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Rem Viachirev.
Gazprom nepredpokladá oneskorenie svojho doteraz najambicióznejšieho projektu vo výške 40 mld USD, ktorého cieľom je plynovodné prepojenie rezerv na polostrove Jamal v Severnom Rusku s nemeckými a západoeurópskymi trhmi. Nový plynovod zároveň skráti o 1 500 kilometrov v súčasnosti najkratšiu trať medzi Ruskom a Európou, pričom prinesie spoločnosti významné zníženie nákladov.
Európska expanzia plynárenského gigantu musí čeliť viacerým bariéram, akými je neochota nákupcov stať sa závislými od jedného zdroja ako aj konkurencia z Nórska, Alžírska, Iránu, Veľkej Británie, Holandska a Turkménska. Európa však naďalej zostáva najdôležitejším trhom Gazpromu v dôsledku čoho spoločnosť uvažuje o strategickej spolupráci s obrovským nemeckým chemickým koncernom BASF, ktorá by mala nasledovať obchodnú spoluprácu s talianskym podnikom ENI.
Kľúčovým faktorom by mala byť v budúcnosti aj kooperácia s podnikom Shell. Súčasťou obchodnej stratégie v Európe bude aj nákup 10 % podielu plynovodu Interconnector, ktorý by mal od októbra tohto roku spájať Britániu s Belgickom a dodávať zemný plyn z britskej časti Severného mora po prvý krát v histórii na európsky trh. Prevádzka plynovodu pravdepodobne zníži európsku cenu komodity, pričom Británia by sa v budúcnosti mohla stať hlavným potenciálnym trhom ruského monopolu.
Ako uviedol vedúci plánovacieho a ekonomického oddelenia spoločnosti Rišat Gafarov, export spoločnosti mimo SNŠ zostane v tomto roku na nezmenenej úrovni, teda 116,8 mld metrov kubických. Financovanie plynovodu Jamal-Európa a iných ambicióznych projektov ako napríklad plynovodu z Ruska do Turecka pod Čiernym morom je finančne náročné. Gazprom preto plánuje do konca roka 1998 zvýšiť hodnotu bondov o 2 mld USD, z čoho približne 1 mld USD sa uskutoční emisiou zemným plynom garantovaných dlhopisov do konca mája.
Prevádzka Gazpromu si podľa R. Viachireva vyžadovala vlastnú bankovú sieť na základe čoho spoločnosť odkúpila v uplynulých dňoch podiely vo výške 25 % plus jedna akcia v ruských bankách Promstroibank a Inkombank. Ako dodal R. Gafarov, iba sedem až osem percent z celkového počtu všetkých ruských zákazníkov platí za plyn v hotovosti, preto dlh ruských zákazníkov voči spoločnosti k 1. januáru 1998 predstavoval 82,43 mld denominovaných rubľov, čo bolo o 50 % viac ako v minulom roku. Gazprom je najväčšou plynárenskou spoločnosťou na svete a disponuje tretinou svetových rezerv.