Nemeckí Zelení zatiahli v nedeľu záchrannú brzdu. Či sa im však podarí opätovne získať stratených 8 percent voličov a ohroziť stále pravdepodobnejšiu možnosť tzv. veľkej koalície medzi Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD) po septembrových parlamentných voľbách, je v momentálnej situácii neisté.
Dva dni pred nedeľňajším zjazdom strany Zelených uverejnil nemecký ústav Emnid najnovší reprezentatívny prieskum, ktorý potvrdil, že Zeleným dochádza dych, a vyrovnal šance kandidujúcich strán. Zelení by sa podľa Emnidu so ziskom 4 percent (oproti 12 percentám v marci, keď schválili kontroverzný volebný program) ani nedostali do parlamentu. SPD by tak stratila svojho kľúčového koaličného partnera a disponovala 43 percentami, rovnako ako terajšia koalícia CDU/CSU (drží si 37 percent) a slobodní demokrati FDP (polepšili si z existenčných 5 percent na 6 percent). V takej situácii by výraznou väčšinou v parlamente disponovala iba veľká koalícia medzi SPD a CDU.
Zelení preto v nedeľu zmiernili marcový kontroverzný volebný program, ktorý ich pripravil o väčšinu voličov. Predovšetkým z programu vypustili návrh na ekologickú daň, ktorá by v najbližších 10 rokoch znamenala strojnásobnenie ceny benzínu v Nemecku (z 1,7 marky na 5 DEM). Zmiernili svoju požiadavku aj na vystúpenie Nemecka z NATO, ktorá ich zase pripravila o imidž akceptovateľného medzinárodného partnera. Sociológ z ústavu Emnid Wolfram Brunner napriek tomu predpovedá, že sa Zeleným podarí nanajvýš vrátiť sa späť na 5-percentnú hranicu. „Stratili časť vierohodnosti. Nepovažujem za pravdepodobné, že by sa ešte mohli priblížiť k 10 percentám,“ uviedol.
Ak teda spomínaná záchranná brzda Zeleným nepomôže k miestu v možnej koalícii s SPD, aktuálnym variantom sa stane veľká koalícia. O tej sa, samozrejme, do septembrových volieb bude hovoriť iba neofi- ciálne. CDU/CSU a kancelár Helmut Kohl, ktorý osobne o spojenectve so sociálnymi demokratmi ani nechce počuť, by sa totiž pripravili o výhodného predvolebného strašiaka v podobe nevyspytateľnej koalície SPD a Zelených s tichou podporou postkomunistickej Strany demokratického socializmu (PDS). Naopak, SPD bude alternatívu veľkej koalície vyťahovať častejšie. „Po voľbách musí byť vytvorená taká vláda, ktorá by mala v Spolkovom sneme podporu väčšiny poslancov a nebola odkázaná na väčšinu iba niekoľkých hlasov,“ povedal kandidát na kancelára za SPD Gerhard Schröder.
Rozhodujúce budú hlasy voličov. Dnes sa väčšina z nich vyslovuje práve za spojenectvo CDU a SPD.
MIRIAM MRÍZOVÁ