Obe znepriatelené krajiny z afrického rohu - Eritrea a Etiópia - zostávajú aj naďalej na vojnovej nohe, pričom upierajú svoje pohľady na včera otvorený vrcholný summit členských štátov Organizácie africkej jednoty (OAJ), ktorý sa koná v Ouagadougou, hlavnom meste Burkiny Fasso. Obyvatelia oboch štátov, ktoré boli ešte donedávna symbolom dobrého susedského spolužitia, živia v sebe nádej, že schôdzka zástupcov 54 afrických krajín by mohla prispieť k vyriešeniu napätia. Tomuto stavu zodpovedala aj situácia, ktorá vládla ešte včera napoludnie miestneho času tak v etiópskej Addis Abebe, ako aj v eritrejskej Asmare. V nedeľu v noci obyvateľov Asmary vyrušil zo spánku prelet dvoch etiópskych lietadiel. Vyľakaní opúšťali svoje domovy, pretože hrozilo, že etiópske sily opäť obnovia bombardovanie mesta. Nestalo sa tak a Etiópia aj naďalej pokračovala v dodržiavaní jednostranne vyhláseného prímeria. Aj tak však na eritrejskej strane vládne znepokojenie.
Na druhej strane hranice sa totiž už všetkých deväť etiópskych provincií zapojilo do zhromažďovania finančných prostriedkov potrebných pre vedenie vojny: štátne médiá prinášajú správy o tom, že ženy dobrovoľne odovzdávajú svadobné šperky a mladí muži žiadajú o prijatie do armády. Etiópia počas víkendu vypovedala takmer všetkých eritrejských diplomatov. V Addis Abebe mohol zostať iba veľvyslanec s dvoma pomocníkmi.
„Hlavy štátov sa budú musieť otázkou aspoň zaoberať a ja dúfam, že výsledkom stretnutia by mohli byť aj iné návrhy,“ vyjadril sa veľmi diplomaticky na úvod summitu OAJ zástupca jej generálneho tajomníka Pascal Gayam. Gayamov trochu odmeraný postoj môže byť spôsobený aj tým, že sídlo organizácie je práve v etiópskej Addis Abebe, a Eritrea od svojho osamostatnenia nikdy o OAJ neprejavila veľký záujem. Väčšina ministrov zahraničných vecí členských štátov OAJ sa nateraz prikláňa k rwandskému mierovému návrhu, podporovanému aj západnými krajinami, ktorý predpokladá stiahnutie eritrejských jednotiek zo spornej pohraničnej oblasti a demilitarizáciu celého hraničného pásma. Na konflikte v rohu Afriky si však chce postaviť svoj návrat do medzinárodnej politiky aj líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, ktorý je po dvoch desiatkach rokov očakávaný aj na summite OAJ. Líbyjská televízia v nedeľu oznámila, že Eritrea a Etiópia prijali mierový plán Spoločenstva sahelsko-saharských krajín, ktorému Líbya v súčasnosti predsedá. Nie je však isté, či nejde len o pokus vodcu líbyjskej revolúcie vložiť rýchlo nohu do pootvorených dverí a prelomiť tak medzinárodnú izoláciu svojej krajiny.
(jk, REUTERS)