Podľa Ľubomíra Kotlebu je šampionát príliš dlhý a rozťahaný

Bratislavčan Ľubomír Kotleba, bývalý renomovaný rozhodca, pôsobí už deviaty rok v rôznych profesionálnych funkciách Medzinárodnej basketbalovej federácie, ktorá má sídlo v Mníchove. Slovák vo vrcholnom orgáne FIBA má na starosti azda najdôležitejšiu ...

Bratislavčan Ľubomír Kotleba, bývalý renomovaný rozhodca, pôsobí už deviaty rok v rôznych profesionálnych funkciách Medzinárodnej basketbalovej federácie, ktorá má sídlo v Mníchove. Slovák vo vrcholnom orgáne FIBA má na starosti azda najdôležitejšiu „výkonnú“ úlohu - organizácie súťaží počnúc olympijským turnajom cez MS až po klubové poháre mužov i žien.

Nemci si sľubovali od XIII. svetového šampionátu veľký boom. Aspoň tak to tvrdil šéf nemeckého basketbalového zväzu (DBB) Roland Geggus. Skutočnosť je však o trochu iná. V čom vidíte príčinu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Basketbalový ošiaľ nesľubovali Nemci, ale ich zväz, v tom je rozdiel. V tejto krajine je športovou jednotkou futbal, od čias Beckera a Grafovej tenis a preteky F1. Táto tradícia je tak silno zakorenená a nemeniteľná, že prísľub basketbalovoého boomu, navyše v ženskom podaní, bol skôr želaním.“

Šampionát usporiadali vo viacerých mestách, berlínska metropola sa mu „postavila chrbtom“, jediným skutočne basketbalovým mestom bol Wuppertal. Prečo zvolili Nemci takýto model?

„Nemci, ale sebakriticky priznávam, že aj FIBA, urobili chybu, že chceli urobiť popularizáciu basketbalu, navyše ženského, cez svetový šampionát. Organizátori usporiadali MS v mestách bez basketbalovej tradície. Ja som bol v pätnásťtisícovom Rothenburgu, kde boli senzační ľudia. Na zápasy však chodilo 600 ľudí, z toho 500 detí. Nemyslím si, že keby sa v Nemecku urobilo čokoľvek, basketbal by to nespopularizovalo. Schodnejšiu cestu v tunajšej krajine vidím cez vrcholné klubové súťaže. Pochybujem, že napríklad aj vo vychytených slovenských mestách by prišlo napríklad na zápas trebárs Konga veľa ľudí.“

SkryťVypnúť reklamu

V tejto súvislosti sa vynára otázka - nie sú MS príliš dlhé a rozťahané?

„Ja si myslím, že áno. Ak sú to však majstrovstvá sveta, mal by byť zastúpený celý svet. To je jedna línia. Turnajom absolútnej kvality by mala byť olympiáda. Nemci si želali natiahnuť podujatie. Z komerčného hľadiska nič nestratia, predovšetkým nie Berlín, v ktorom turnaj už vopred finančne pokryli mestské orgány, ak preženiem, aj keby neprišiel ani jeden divák. Štvrťfinálové duely sa mohli hrať v jeden deň, horšie je vysvetliť výpravám, ktoré hrajú o 9. - 12 a 13. - 16. miesto, že šampionát sa pre ne skončil. Tam by som videl možnosť skrátenia času.“

Na MS sa bojuje aj o miestenky na olympiádu. Považujete za spravodlivé, že účasť na vrcholnom športovom sviatku nezíska priamo krajina, ale bojuje sa de facto iba o „miestenku“ pre kontinent?

SkryťVypnúť reklamu

„Priamo postupujú iba víťazky MS a usporiadateľ. Systém považujem za absolútne spravodlivý. Európa išla v priemere hore a Rusko konečne muselo dokázať, že predchádzajúce šampionáty boli pre ne zlým snom rozhádaného kolektívu. Pravda, zhodou okolností, mohli veľa urobiť Slovenky. Ak by v nedeľu zdolali Kubu, náš kontinent mohol mať na OH v Sydney päť miest. Tento systém považujem preto za spravodlivý, že o dva roky sa môže veľa zmeniť, kontinentálne šampionáty získajú náboj, nebude sa hrať iba o prvenstvo.“

Aké šance majú podľa vás Slovenky?

„Ak postavia kompletný tím, veľké. Na ME 1999 v Poľsku sa musíme pripraviť najlepšie zo všetkých doterajších turnajov. Všetky spory musia ísť bokom! V našom tíme som videl jeden výrazný talent - Zuzanu Žirkovú. Možno sa o rok objavia ďalšie. Generácia hráčok okolo Anky Kotočovej má poslednú šancu uspieť na najväčšom podujatí!“

SkryťVypnúť reklamu

PETER FUKATSCH, Berlín

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 769
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 609
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 738
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 637
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 611
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 341
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 133
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 254
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu