Občania Slovenska cestujú na územie Španielska na cestovný pas, ktorý musí mať platnosť ešte 3 mesiace po dátume opustenia španielskeho územia. V prípade krátkodobých pobytov nie je zavedená prihlasovacia povinnosť. Ak má cudzinec záujem v krajine zostať dlhšie ako 90 dní, musí s pätnásťdenným predstihom požiadať o predĺženie pobytu. Pri vstupe do krajiny treba predložiť pas na vyznačenie dátumu vstupu. Ak policajné orgány zistia, že vstupná pečiatka chýba, môžu ďalší pobyt v krajine zakázať. Potraviny možno doviezť len v primeranom množstve na osobnú spotrebu. Obmedzený je napríklad dovoz kávy (500 g kávy alebo 200 g kávového extraktu) a čaju (100 g čaju), alkoholu (1l alkoholu nad 22 %, 2 l s obsahom do 22 % a 2 l vína).
DOPRAVA: Cesty všetkých druhov sú vo veľmi dobrom stave. Za použitie diaľnice sa vyberajú poplatky, napríklad na hraničnom priechode La Junquera-Barcelona - 1500 pesiet (ESP), Barcelona-Zaragoza - 2700 ESP. Počet čerpacích staníc a motorestov je uspokojivý. Motoristom odporúčame dodržiavať prikázanú rýchlosť (pozri tabuľku nižšie), lebo jej porušenie sa trestá vysokými pokutami. Ceny benzínu sa pohybujú v nasledujúcich reláciách: Super - 115 ESP za liter, Špeciál asi 106 ESP, nafta - asi 85 ESP.
PODNEBIE: Pyrenejský polostrov má subtropickú klímu, priemerná teplota v letných mesiacoch je vo vnútrozemí a na juhu polostrova veľmi vysoká, miestami až 30 stupňov. Prší veľmi málo, v lete len približne raz až dvakrát za mesiac. More má teplotu v lete okolo 23-24 st. C.
PENIAZE: 100 pesiet kúpite v súčasnosti za necelých 30 Sk.
ZASTUPITEĽSTVO: Embajada de la Républica Eslovaca, El Pinar 20, 28006 Madrid 6. Telefón: 00341/590 38 61, 00341/590 38 63-7. Honorárny konzulát v Barcelone: 00343/412 0892.
* *
Prednosti krajiny: Na ostrovoch Španielska je veľa možností na kombinovanú dovolenku umožňujúcu klasický pobyt pri mori, ale aj horskú turistiku; na Pyrenejskom polostrove a rovnako aj na ostrovoch sú výborné cesty.
Nedostatky: V Španielsku dochádza často k okrádaniu turistov a vykrádaniu vozidiel, najmä v najfrekventovanejších rekreačných oblastiach pri Stredozemnom mori a v centrách veľkých miest; ubytovacie zariadenia sú v tomto ohľade bezpečné; návštevy diskoték a nočných podnikov majú svoje riziká; nevhodné je dopravovať sa autostopom, problémy môžu vzniknúť aj pri používaní metra, ale ostatné dopravné prostriedky sú bezpečné a sú na vynikajúcej úrovni.
Odporúčania: S ohľadom na vysoké letné teploty sa v tomto čase neodporúča pobyt v krajine osobám trpiacim zdravotnými problémami. Poplatky za zdravotné služby sú vysoké, bez poistenia liečebných nákladov cestovať neodporúčame. Pre orientáciu - zubná výplň stojí napríklad 8000 ESP, kunzultácia u lekára 5000-8000 ESP, jeden deň v nemocnici asi 30 000 ESP.
DLHŠIE POBYTY
Španielsko vlani navštívilo 36 228 turistov zo Slovenska. Je to o pol druha percenta viac ako v predchádzajúcom roku. Z hľadiska počtu pobytových dní aj priemernej dĺžky pobytu tu strávili naši dovolenkári dlhší čas ako rok predtým. Počet pobytových dní sa totiž zvýšil o 7 percent a priemerný čas pobytu o 6 percent oproti roku 1996.
CENY
Ceny základných potravín sú nasledujúce: liter mlieka - 100 ESP, chlieb - 200 ESP, nealkoholické nápoje - 200 ESP za liter, maslo - 400 ESP/kg, syry - 200 ESP/kg, cestoviny - 150 ESP/kg. V reštauráciách nižšej a strednej kategórie stojí obed a večera od 700 do 1500 ESP, pohár piva 150 ESP, káva do 200 ESP. Cena apartmánu (2-4 osoby) v hoteli na stredomorskom pobreží je v sezóne 8-10 tisíc ESP, mimo sezóny 5-6 tisíc ESP. V hoteli nižšej kategórie sa platí 4000-7000 ESP na osobu a deň.
ČIERNE PLÁŽE
Na Kanárskych ostrovoch často naďabíte na čierne pláže - sú pokryté originálnym tmavým pieskom lávového pôvodu, aký pokrýva takmer celý povrch ostrova. Na mnohé oblasti pobrežia sa však už umelo naviezol biely piesok. Zaujímavo sú upravené miesta pozdĺž krajníc magistrál a pri nadúrovňových križovatkách, kde sa na čiernej lávovej pôde vynímajú starostlivo udržiavané zelené plochy.
NEŽELANÁ ANGLIČTINA
Nielen v niektorých oblastiach Portugalska, ale už aj na španielskom stredomorskom ostrove Mallorca podnikli miestne úrady kroky na to, aby sa nadmieru - na úkor domáceho jazyka - nepoužívala angličtina a nemčina. Napríklad v juhoportugalskej provincii Algarve, kam chodia za morom a slnkom desiatky tisíc cudzincov z celej Európy, úrady prikázali obchodom, reštauráciám a ďalším zariadeniam, aby pri obsluhe zákazníkov a v reklame používali aj portugalčinu, inak ich pokuta neminie. Tamojšie reštaurácie totiž často tlačia jedálne lístky iba v cudzích jazykoch. Jedna miestna rodina sa sťažovala, že v istej reštaurácii nehovoril ani jeden čašník po portugalsky.
OŽIVENIE ULÍC
Združenie mestských obchodníkov v Zűrichu rozmiestnilo po uliciach stádo umelých kráv, aby mestu dodali v tohtoročnom lete „živý a dynamický“ obraz. Informovala o tom agentúra AFP. Stádo sa skladá z 815 kráv vyrobených z polyesteru v životnej veľkosti. Za každý kus zaplatili obchodníci po dvetisíc frankov, každú vyzdobilo podľa svojich predstáv štyristo umelcov, väčšinou amatérov. Kravy teraz stoja pred sídlami veľkých bánk a v uliciach pred obchodmi. Polícia požiadala obyvateľov, aby nahlásili každý podozrivý pohyb okolo makiet (každá váži 70 kg a je vysoká 1,5 m). Hoci sú makety dobre pripevnené k chodníkom, jednu z nich už polícia vylovila z blízkej rieky.
SVADBY NA OSTROVOCH
Svadby na ostrovoch sa stávajú čoraz populárnejšou záležitosťou. Ako uviedlo Právo s odvolaním na britský The Times, niektoré anglické cestovné kancelárie si už otvorili aj špeciálne oddelenia, zaoberajúce sa výhradne organizovaním svadieb. Svadobné páry žiadajú od cestoviek stále exotickejšie miesta a originálnejšie prostredia. Britská agentúra Thompson napríklad zariadi svadbu na Jamajke - na jachte, ktorú daroval Onassis monackému kniežaťu Rainerovi a jeho žene Grace Kellyovej ako svadobný dar. Medzi najpopulárnejšie „svadobné“ ostrovy patria Santa Lucia, Srí Lanka, Seychely, Maurícius, Bahamy a Jamajka. (ČTK, ru)