SERVIS

ŠPANIELSKE KRÁĽOVSTVO - KANÁRSKE OSTROVY

Občania Slovenska cestujú na územie Španielska na cestovný pas, ktorý musí mať platnosť ešte 3 mesiace po dátume opustenia španielskeho územia. V prípade krátkodobých pobytov nie je zavedená prihlasovacia povinnosť. Ak má cudzinec záujem v krajine zostať dlhšie ako 90 dní, musí s pätnásťdenným predstihom požiadať o predĺženie pobytu. Pri vstupe do krajiny treba predložiť pas na vyznačenie dátumu vstupu. Ak policajné orgány zistia, že vstupná pečiatka chýba, môžu ďalší pobyt v krajine zakázať. Potraviny možno doviezť len v primeranom množstve na osobnú spotrebu. Obmedzený je napríklad dovoz kávy (500 g kávy alebo 200 g kávového extraktu) a čaju (100 g čaju), alkoholu (1l alkoholu nad 22 %, 2 l s obsahom do 22 % a 2 l vína).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

DOPRAVA: Cesty všetkých druhov sú vo veľmi dobrom stave. Za použitie diaľnice sa vyberajú poplatky, napríklad na hraničnom priechode La Junquera-Barcelona - 1500 pesiet (ESP), Barcelona-Zaragoza - 2700 ESP. Počet čerpacích staníc a motorestov je uspokojivý. Motoristom odporúčame dodržiavať prikázanú rýchlosť (pozri tabuľku nižšie), lebo jej porušenie sa trestá vysokými pokutami. Ceny benzínu sa pohybujú v nasledujúcich reláciách: Super - 115 ESP za liter, Špeciál asi 106 ESP, nafta - asi 85 ESP.

PODNEBIE: Pyrenejský polostrov má subtropickú klímu, priemerná teplota v letných mesiacoch je vo vnútrozemí a na juhu polostrova veľmi vysoká, miestami až 30 stupňov. Prší veľmi málo, v lete len približne raz až dvakrát za mesiac. More má teplotu v lete okolo 23-24 st. C.

SkryťVypnúť reklamu

PENIAZE: 100 pesiet kúpite v súčasnosti za necelých 30 Sk.

ZASTUPITEĽSTVO: Embajada de la Républica Eslovaca, El Pinar 20, 28006 Madrid 6. Telefón: 00341/590 38 61, 00341/590 38 63-7. Honorárny konzulát v Barcelone: 00343/412 0892.

* *

Prednosti krajiny: Na ostrovoch Španielska je veľa možností na kombinovanú dovolenku umožňujúcu klasický pobyt pri mori, ale aj horskú turistiku; na Pyrenejskom polostrove a rovnako aj na ostrovoch sú výborné cesty.

Nedostatky: V Španielsku dochádza často k okrádaniu turistov a vykrádaniu vozidiel, najmä v najfrekventovanejších rekreačných oblastiach pri Stredozemnom mori a v centrách veľkých miest; ubytovacie zariadenia sú v tomto ohľade bezpečné; návštevy diskoték a nočných podnikov majú svoje riziká; nevhodné je dopravovať sa autostopom, problémy môžu vzniknúť aj pri používaní metra, ale ostatné dopravné prostriedky sú bezpečné a sú na vynikajúcej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčania: S ohľadom na vysoké letné teploty sa v tomto čase neodporúča pobyt v krajine osobám trpiacim zdravotnými problémami. Poplatky za zdravotné služby sú vysoké, bez poistenia liečebných nákladov cestovať neodporúčame. Pre orientáciu - zubná výplň stojí napríklad 8000 ESP, kunzultácia u lekára 5000-8000 ESP, jeden deň v nemocnici asi 30 000 ESP.

DLHŠIE POBYTY

Španielsko vlani navštívilo 36 228 turistov zo Slovenska. Je to o pol druha percenta viac ako v predchádzajúcom roku. Z hľadiska počtu pobytových dní aj priemernej dĺžky pobytu tu strávili naši dovolenkári dlhší čas ako rok predtým. Počet pobytových dní sa totiž zvýšil o 7 percent a priemerný čas pobytu o 6 percent oproti roku 1996.

CENY

Ceny základných potravín sú nasledujúce: liter mlieka - 100 ESP, chlieb - 200 ESP, nealkoholické nápoje - 200 ESP za liter, maslo - 400 ESP/kg, syry - 200 ESP/kg, cestoviny - 150 ESP/kg. V reštauráciách nižšej a strednej kategórie stojí obed a večera od 700 do 1500 ESP, pohár piva 150 ESP, káva do 200 ESP. Cena apartmánu (2-4 osoby) v hoteli na stredomorskom pobreží je v sezóne 8-10 tisíc ESP, mimo sezóny 5-6 tisíc ESP. V hoteli nižšej kategórie sa platí 4000-7000 ESP na osobu a deň.

SkryťVypnúť reklamu

ČIERNE PLÁŽE

Na Kanárskych ostrovoch často naďabíte na čierne pláže - sú pokryté originálnym tmavým pieskom lávového pôvodu, aký pokrýva takmer celý povrch ostrova. Na mnohé oblasti pobrežia sa však už umelo naviezol biely piesok. Zaujímavo sú upravené miesta pozdĺž krajníc magistrál a pri nadúrovňových križovatkách, kde sa na čiernej lávovej pôde vynímajú starostlivo udržiavané zelené plochy.

NEŽELANÁ ANGLIČTINA

Nielen v niektorých oblastiach Portugalska, ale už aj na španielskom stredomorskom ostrove Mallorca podnikli miestne úrady kroky na to, aby sa nadmieru - na úkor domáceho jazyka - nepoužívala angličtina a nemčina. Napríklad v juhoportugalskej provincii Algarve, kam chodia za morom a slnkom desiatky tisíc cudzincov z celej Európy, úrady prikázali obchodom, reštauráciám a ďalším zariadeniam, aby pri obsluhe zákazníkov a v reklame používali aj portugalčinu, inak ich pokuta neminie. Tamojšie reštaurácie totiž často tlačia jedálne lístky iba v cudzích jazykoch. Jedna miestna rodina sa sťažovala, že v istej reštaurácii nehovoril ani jeden čašník po portugalsky.

SkryťVypnúť reklamu

OŽIVENIE ULÍC

Združenie mestských obchodníkov v Zűrichu rozmiestnilo po uliciach stádo umelých kráv, aby mestu dodali v tohtoročnom lete „živý a dynamický“ obraz. Informovala o tom agentúra AFP. Stádo sa skladá z 815 kráv vyrobených z polyesteru v životnej veľkosti. Za každý kus zaplatili obchodníci po dvetisíc frankov, každú vyzdobilo podľa svojich predstáv štyristo umelcov, väčšinou amatérov. Kravy teraz stoja pred sídlami veľkých bánk a v uliciach pred obchodmi. Polícia požiadala obyvateľov, aby nahlásili každý podozrivý pohyb okolo makiet (každá váži 70 kg a je vysoká 1,5 m). Hoci sú makety dobre pripevnené k chodníkom, jednu z nich už polícia vylovila z blízkej rieky.

SVADBY NA OSTROVOCH

Svadby na ostrovoch sa stávajú čoraz populárnejšou záležitosťou. Ako uviedlo Právo s odvolaním na britský The Times, niektoré anglické cestovné kancelárie si už otvorili aj špeciálne oddelenia, zaoberajúce sa výhradne organizovaním svadieb. Svadobné páry žiadajú od cestoviek stále exotickejšie miesta a originálnejšie prostredia. Britská agentúra Thompson napríklad zariadi svadbu na Jamajke - na jachte, ktorú daroval Onassis monackému kniežaťu Rainerovi a jeho žene Grace Kellyovej ako svadobný dar. Medzi najpopulárnejšie „svadobné“ ostrovy patria Santa Lucia, Srí Lanka, Seychely, Maurícius, Bahamy a Jamajka. (ČTK, ru)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 748
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 571
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 597
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 572
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 379
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 097
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 235
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu