BRATISLAVA – Žiadneho ministerského úradníka vlani nebrali na zodpovednosť za to, že sa nestihli využiť európske peniaze z predvstupových fondov. Priznala to podpredsedníčka vlády pre európsku integráciu Mária Kadlečíková. Bez presných právomocí bolo podľa nej ťažké hľadať vinníka.
Projekty neboli predkladané a uzatvárané pomaly len pre nepružnosť ministerstiev. Pomalé boli aj štátne agentúry, nižšie úrady a nadácie. Smernica z roku 1999 podľa Kadlečíkovej neurčovala úradníkom ani príjemcom európskej pomoci, kto je za čo zodpovedný. Minulý týždeň vláda túto bezzubú smernicu zrušila.
„Túto časť štátnej správy treba stabilizovať. Ľudia, ktorí boli zodpovední za predvstupovú pomoc na jednotlivých ministerstvách, sa menia,“ tvrdí Kadlečíková. Predtým to boli často len referenti, dnes sa zodpovednými za čerpanie európskych peňazí stávajú prinajmenej riaditelia odborov.
Keď v novembri Európska komisia hodnotila využívanie pomoci v krajinách V4, ukázalo sa, že Slovensko bolo v počte prijatých projektov jasne posledné na úrovni 15 percent. V decembri stratu čiastočne dobehlo a zúradovalo polovicu projektov. Podľa Kadlečíkovej spomalenie uzatvárania projektov nebolo dôsledkom kauzy eurofondy. Pre Slovensko bola pomalosť príznačná aj v minulých rokoch. „Zrejme tu chýbal systém, treba ho zmeniť,“ hovorí Kadlečíková.
Pred pár dňami podpísala Kadlečíková so zástupcom delegácie Európskej komisie na Slovensku Dieterom Thielom Finančné memorandum na rok 2001. Umožní nám čerpať z fondu Phare 43,5 milióna eur. Najviac peňazí pôjde na rómske projekty, budovanie inštitúcií a rozvoj východného Slovenska prostredníctvom priemyselných parkov v Humennom, Rožňave a Spišskej Novej Vsi.
Z tejto sumy dostane značnú časť aj cestovný ruch – na projekt Veľká Domaša a Zemplínska šírava. Po vlaňajšku, keď šlo z PHARE na turistické projekty okolo 86 miliónov korún, je to len druhý rok európskej podpory slovenskému cestovnému ruchu. (ru, mar)