„Súčasný stav nie je priaznivý na vývoj prietokov,“ uviedol Regula. Ak sa totiž oteplí a svieti slnko, odparí sa z celého objemu vody v snehu tretina až polovica. „Keď prší, tak sa neodparí nič a do tokov smeruje väčšie množstvo vody.“ Prvé zmeny na vodných hladinách by sa mohli prejaviť v predpokladanom termíne v prípade, ak sa udrží terajší ráz počasia.
Prietok vody sa zatiaľ nezvýšil ani na Dunaji, hoci oteplenie prichádza zo západu. Zásoby vody v snehu v povodí Váhu dosahovali pred odmäkom 900 miliónov kubických metrov. Podľa Regulu sú priehrady na Váhu pripravené zadržať vodu z topiaceho sa snehu. Oravská priehrada a Liptovská Mara majú vytvorenú rezervu asi 300 miliónov kubických metrov.
V nižších polohách Veľkej a Malej Fatry sa v dôsledku oteplenia vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. tretí stupeň medzinárodnej stupnice. V týchto polohách je možný samovoľný výskyt menších lavín a snehových splazov z mokrého snehu. Vo Vysokých Tatrách je mierne lavínové nebezpečenstvo. (tasr)