(FIDESZ). Za búrlivého potlesku rozvinuli transparent s nápisom v maďarskom jazyku "Prišli sme s kvetmi, nie s tankami", pričom jeden z nich prečítal vyhlásenie v českom jazyku, v ktorom sa ospravedlnili za príchod maďarských vojsk v roku 1968. Rozhorčeným piskotom reagovali zhromaždení, keď policajti transparent roztrhali. Demonštranti práve volali na slávu Maďarska a Poľska, keď z ampliónu na policajnom aute odznela výzva "Rozíďte sa". Polhodinovú protestnú akciu potom zakončil zásah policajtov, ktorí sa v kordónoch snažili vytlačiť demonštrantov z námestia, pričom použili aj slzný plyn.
Policajti zadržali na námestí celkom 370 osôb, medzi nimi 50 cudzincov, pričom pobyt v ruzyňskej väznici okúsilo 9 Maďarov. O dva dni nato siedmich z nich prepustili po vyplatení finančnej pokuty vo výške 300 až 500 Kčs. Dvaja z nich - György Kerényi a Tamás Deutsch, dnes podpredseda strany Fidesz-Maďarská občianska strana, - ostali vo väzení ešte dlho po tom, čo ostatných účastníkov protestu prepustili. Ich obhajoby sa ujal známy právnik Josef Lžičář, ktorý obhajoval aj Václava Havla. Denník Pravda označil maďarských aktivistov za "mladé býky, ktoré síce neovládajú nič z politickej praxe, zato si však dobre osvojili, že keď vidia v aréne červenú farbu, treba útočiť".
Intenzívne úsilie o prepustenie Kerényiho a Deutscha vyvíjal maďarský konzulát, pričom od piatku 25. augusta mali obaja rezervované letenky na všetky lety aerolínií Malév. V utorok 29. augusta sa na súde 1. pražského obvodu uskutočnil proces s dvoma obžalovanými z porušovania verejného poriadku. V ten istý deň vtedajší minister zahraničných vecí a dnes odchádzajúci premiér Gyula Horn protestoval proti predlžovaniu ich väzby, napriek garanciám konzulátu. Na maďarskej strane s napätím očakávali rozsudok - odlišný prístup ako pri iných zatknutých demonštrantoch naznačoval aj to, že Československo postupovalo podľa zásady "čím horšie sú vzťahy oboch štátov, tým lepšie", v záujme podnecovania antagonistických nálad - nevedno s akým politickým cieľom. Rozsudok však bol pomerne mierny, namiesto maximálneho trestu troch rokov väzenia, odškodného
10 000 korún a vyhostenia dostali len finančnú pokutu.
FIDESZ, ktorý vznikol v 80. rokoch ako protipól Komunistického zväzu mládeže, sa neskôr premenil na politickú stranu Fidesz-MPP, pričom Fidesz v názve strany už nereprezentuje skratku pôvodného názvu, ale latinské slovo "dôvera". Táto strana minulý víkend vyhrala parlamentné voľby.
(Podľa Népszabadság- kl)
Autor: kl