. K tomuto názoru sa prikláňa slovenská vláda, predstavitelia opozičnej politickej scény a väčšina obyvateľov SR, uviedol v stredu v rakúskom denníku Die Presse univerzitný profesor dr. Egon Matzner z Technickej univerzity (TU) vo Viedni a dodal: Slovensko je totiž dnes v podobnej situácii, v akej bolo Rakúsko v 50. rokoch, aj čo sa týka životnej úrovne.
Rakúska spolková vláda pred rokmi intervenovala u medzinárodných finančných inštitúcií vo Washingtone a v Luxemburgu proti poskytnutiu úverov na financovanie jadrových elektrární v susednom štáte. Zodpovedá to politike dobrého susedstva? A čo bolo výsledkom? - pýta sa E. Matzner v hosťovskom komentári novín Die Presse.
Mnohí Rakúšania, prevažná časť médií a spolková vláda sú principiálne proti jadrovým elektrárňam v blízkosti hraníc, pokračuje. Obyvatelia krajiny pod Alpami však nevedia, že väčšina občanov Slovenska - podobne ako obyvatelia západných i východných štátov - jadrovú energiu neodmieta. Za Mochovce je takisto aj veľká väčšina opozičných politikov. To znamená, že ak premiér Vladimír Mečiar nechá uviesť JEMO do prevádzky, nenarazí na odpor obyvateľstva - Rakúska hrozba bude v parlamentných septembrových voľbách v SR určite argumentom, ktorý bude Mečiar vedieť využiť v prospech svojho opätovného zvolenia, domnieva sa viedenský profesor. Keďže rakúska vláda nemá žiadne právo na to, aby zakázala činnosť JE, ktorá sa nachádza na cudzom štátnom území, snaží sa dosiahnuť tento cieľ inými prostriedkami, píše ďalej. Ak sú však nedostatky v bezpečnosti JE také veľké, že chce primäť iný štát k tomu, aby sa zriekol práva na výstavbu a uvedenie do prevádzky, musí mu ponúknuť adekvátne odškodnenie, dodáva.
Dr. Egon Matzner je manželom mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne Rakúskej republiky v Slovenskej republike Gabriele Matzner-Holzerovej, ktorá zastáva tento post od januára 1997.