Na júnovej schôdzi by sa slovenský parlament mal zaoberať v druhom čítaní novelou školského zákona, ktorú predložili poslanci Slovenskej národnej strany. Podľa tohto návrhu by sa na školách s vyučovacím jazykom národností mali vyučovať okrem slovenského jazyka v štátnom jazyku aj zemepis a dejepis. Cieľom novely je údajne umožniť občanom národností lepšie ovládať štátny jazyk. Preto sme sa opýtali rodičov a pedagógov zo škôl s vyučovacím jazykom slovenským, či si myslia, že ich deti budú lepšie ovládať slovenčinu, ak sa v nej budú učiť dva ďalšie predmety.
FRANTIŠEK NOVÁK, odvolaný riaditeľ Základnej školy v Bátorových Kosihách: "Nie, neverím. Deti treba motivovať inak, aby sa naučili slovenčinu. Nezabúdajme, že učitelia, ktorí na školách s vyučovacím jazykom maďarským učia tieto predmety, sa pripravovali na vysokých školách v maďarčine. Ovládajú síce odbornú terminológiu, ale neverím, že by mohli dobre vyučovať v slovenčine. Obávame sa, že tieto dva predmety by bol iba začiatok. Mohlo by sa stať, že sa povie: Aha, títo učitelia nevedia dobre po slovensky, treba ich vymeniť."
KORNÉLIA SZEGIOVÁ, Bátorove Kosihy: "Myslím si, že takto sa nenaučia lepšie po slovensky."
ROZÁLIA BACHORECOVÁ, Bátorove Kosihy: "Keď budú deti dobre vedieť po slovensky zemepisné výrazy a pôjdu do Bratislavy do nemocnice, budú sa vedieť rozprávať s lekárom? Prečo sa nezavedie konverzácia zo slovenského jazyka? Keď som ja chodila do školy, mali sme takúto hodinu. Mali sme na nej situačné hry - nakupovanie, u lekára... Aj deti by sa naučili výrazy, ktoré budú potrebovať. Keď budú vedieť po slovensky zemepisné názvy, nebudú podľa mňa lepšie rozprávať po slovensky."
ALEXANDER VRÁBEL, zástupca riaditeľa ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským v Svätom Petre: "Najprv treba skvalitniť vyučovanie slovenčiny. Potom môžeme rozprávať o tom, či zemepis, či dejepis, či ďalšie predmety. Treba niečo urobiť s učebnicami slovenského jazyka. Každý má materinský jazyk a lepšie sa v ňom naučí. To vedel a propagoval už aj Komenský."
Autor: ch