ľov očakávajúcich adekvátnu odpoveď na indické jadrové pokusy, a tentoraz i americká výzvedná služba, ktorej sa podarilo avizovať jadrové pokusy už deň vopred. Pri hodnotení situácie v juhovýchodnej Ázii sa ale z globálneho pohľadu hovoriť o spokojnosti určite nedá. Zákopy na indicko-palestínskych hraniciach v Kašmíre sú totiž stále hlbšie, slovné prestrelky medzi Naí Dillí a Islámábádom ostrejšie a predovšetkým, vojenské využitie jadrového potenciálu oboch krajín nemusí byť už len víziou teoretikov spriadajúcich svoje plány kdesi hlboko v armádnych tajných službách.
Nepokojná oblasť Kašmíru, ktorú spravuje z dvoch tretín India, zvyšok patrí Pakistanu, si podľa očakávaní ako prvá "odskákala" intenzívnejšími výmenami munície dva indické jadrové pokusy zo začiatku tohto mesiaca. Pakistanská vláda sa už dokonca operatívne rozhodla, že 15 obyvateľov v každej zo 150 dedín pri kontrolnej línii monitorovanej OSN dostane do domácej výbavy strelnú zbraň a komunikačné zariadenie.
Oficiálne kruhy podobný štýl politiky uplatňujú aj vo vyhláseniach adresovaných svojim susedom. Naí Dillí začiatkom týždňa vyzvalo Islámábád, aby "rešpektoval zmenenú geostrategickú situáciu v regióne", čím jasne demonštrovalo svoje nové jadrové sebavedomie. Odpoveď Pakistanu na túto výzvu dnes poznáme - päť jadrových pokusov za jeden deň. Pakistanský premiér Naváz Šaríf túto výzvu v emotívnom prejave označil za ohrozovanie pakistanských záujmov a vyhlásil: "Pri milosti božej sme pripravení celému svetu ukázať, že Pakistan sa dokáže ubrániť". Medzi riadkami Šarífovho vyhlásenia sa už vtedy dalo prečítať, že Pakistan je pripravený vyskúšať si svoj jadrový arzenál v praxi.
Priam dojemná zhoda medzi tradičnými rivalmi predsa len v jednom bode existuje. Obe krajiny totiž neupierajú svojmu susedovi právo na uskutočnenie jadrových pokusov, hoci nezabúdajú dodať, že pokusy sú nesprávnym krokom ohrozujúcim stabilitu v juhovýchodnej Ázii. Zhoda znepriatelených strán pochopiteľne nie je nezištná, práve naopak, je spôsobená tým, že ani jedna strana nepatrí medzi jadrové veľmoci. Zhoda, z ktorej behá mráz po chrbte.