BOLI BEATLES?
Len celkom nové poňatie hudby, ako ho presadila britská skupina Beatles v priebehu 60. rokov, umožnilo študentské "revolúcie" v západnej Európe v roku 1968. Tvrdí to holandský hudobný sociológ Ger Tillekens vo svojej doktorskej práci "Zvuk Beatles", vypracovanej a zverejnenej na univerzite v Groningene. Mládež sa podľa Tillekensa naučila od Beatles dávať najavo svoje pocity a nepovažovať to za niečo nevhodné či príliš intímne. "Beatles pracovali s novými a extrémne rýchlymi prechodmi akordov. Tým vytvorili ostré hudobné protiklady," tvrdí sociológ. "Emócie už nemuseli byť skrývané. Mladí ľudia, ktorí pri tejto hudbe dozrievali, sa vďaka tomu naučili nové komunikačné formy a pružné umenie, ako so svojimi pocitmi zaobchádzať a ako ich presadzovať," tvrdí Tillekens.
PIZZA ZA ŠESŤ SEKÚND
Bláznivé pokusy uchádzačov o zápis do Guinnessovej knihy rekordov majú i svoju humánnu i chutnú stránku - nasýtia sa pri nich i bezdomovci, obyvatelia starobincov a iných sociálnych zariadení. Naposledy sa tak stalo v talianskom meste Forli na severe Talianska, kde štvorica pekárov od piatkového poludnia do polnoci zápasila s časom. Dovilio Nardi, Michele Accetta, Nicola a Franco Grittaniovci upiekli za týchto dvanásť hodín 6940 kusov pizze, čiže jednu každých šesť sekúnd. Na ich výrobu spotrebovali tonu múky, 300 litrov vody, 700 kilogramov paradajok a tonu mozzarelly. Na ich výrobkoch si pochutnali tisíce obyvateľov tohto mesta neďaleko Bologne. Ich zvečnenie v Guinnessovej knihe rekordov však nie je isté, keďže vo vydaní na tento rok kategória v rýchlej príprave pizze nebola.
KURZY ZVÁDZANIA
Synovia poľnohospodárov v riedko obývaných oblastiach na severovýchode Holandska majú od začiatku mája tohto roku možnosť zapísať sa do kurzu s názvom Zvádzanie je dobrou zábavou, ponúkaného organizáciou mladých poľnohospodárov v provincii Drente. Ako uvádzajú holandské noviny De Telegraph, väčšina mladých holandských poľnohospodárov sa v dôsledku dlhého pracovného času na gazdovských dvoroch len veľmi zriedka dostáva do styku s reprezentantkami nežného pohlavia a nevie efektívne využiť ani tieto nie príliš časté príležitosti. Večerný kurz, v rámci ktorého si záujemcovia môžu osvojiť rôzne spôsoby nadviazania kontaktu s "vytypovanými" dámami, by mal vyrovnať tento dvojitý deficit.
JACKPOT ZA ŠESŤ MILIÁRD
Zatiaľ najväčšiu výhru v dejinách hazardných hier vyplatia v Spojených štátoch amerických. Hráč z Pell Lake v štáte Visconsin, ktorý z pochopiteľných dôvodov zostáva v anonymite, získal v lotérii rekordný jackpot - 195 miliónov dolárov. V prepočte na našu slovenskú korunu je to šesť miliárd 630 miliónov korún.
V ČLNE CEZ ATLANTIK
Na nafukovacom člne vonkajších rozmerov 4,40 metra dĺžky a 1,80 metra šírky chce preplávať 29-ročný Poliak Arkadiusz Pawelek Atlantický oceán. Sólo plavbu chce začať v prvej polovici júna zo španielskeho Cádiza a za dva mesiace plánuje pristáť na ostrove Barbados. Hlavným zdrojom pohonu člna bude vietor a ľudská sila. Na štvormetrovom sťažni má jednu plachtu a pokiaľ bude bezvetrie, je Pawelek odhodlaný veslovať. Vybral si rovnakú trasu, akou preplával objaviteľ Ameriky Krištof Kolumbus. Pokiaľ sa mu to podarí, potom bude druhým človekom na svete, ktorý preplával v nafukovacom člne Atlantik. Prvenstvo patrí Francúzovi Alainovi Bombartovi, ktorý s pomocou vetra a vesiel preplával z Európy do Ameriky v roku 1952. Na cestu cez Atlantik si vzal 40 kilogramov sušenej stravy, niekoľko propanbutanových fľašiek a zariadenia na odsoľovanie vody. Prova lode mu bude slúžiť ako zásobník pitnej vody a jedinou navigačnou pomôckou bude satelitný prijímač GPS. Na palube minilode vezie rádiostanicu s dosahom 40 kilometrov a rádiovú záchrannú bóju.