Ursula Stenzlová, dlhoročná redaktorka ORF, je od novembra 1996 poslankyňou a vedúcou delegácie Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) v Európskom parlamente (EP). Na 5. stretnutí novinárov v rakúskom Wachau, ktoré organizuje Inštitút Fridricha Fundera, poskytla rozhovor denníku SME.
# Rakúsko zaslalo Slovensku v súvislosti s Jadrovou elektrárňou Mochovce už dve upozornenia. Rakúsky kancelár Viktor Klima naznačil možné ochladenie vzťahov medzi oboma krajinami. Môže tento problém podstatne ovplyvniť bilaterálne vzťahy?
"Áno, bohužiaľ si myslím, že môže, pretože to je podstatný predpoklad pre dobré susedské vzťahy a pozíciu Slovenska voči Európskej únii. V oblasti jadrových elektrární, predovšetkým ak ide o typ, ako sú Mochovce, je jednoducho požadovaný medzinárodne uznávaný štandard. Nielen medzinárodne zostavená expertná komisia, s ktorou Slovensko súhlasilo, ale aj druhá skupina expertov vyslaná Európskou komisiou vyjadrili pochybnosti o bezpečnosti Mochoviec. Zo strany Slovenska by to bol akt diplomatickej zdvorilosti a ukážka pochopenia pre obavy ľudí zo susedných krajín a z Európy, ak by Slovensko povedalo - v poriadku, so začatím skúšobnej prevádzky počkáme dovtedy, kým všetky nejasnosti nebudú vysvetlené. Som presvedčená, že to je technicky možné a išlo by o gesto politickej vôle, ktorým by SR ukázala, že chápe rozhorčenie nielen rakúskej vlády, ale aj Európskeho parlamentu."
# Európsky parlament prijal rezolúciu proti Mochovciam. Ako ste hlasovali vy osobne?
"Hlasovala som za rezolúciu."
# Na základe akých informácií?
"V Európskom parlamente je veľmi veľa expertov. Medzi nimi vedci, experti z nevládnych organizácií ako Greenpeace a Global 2000. Niet pochýb, že ide o expertov, ktorí sa v danej problematike vyznajú."
# Niektorí poslanci EP z francúzskej neogaullistickej frakcie boli proti rezolúcii.
"Je samozrejme rozdiel medzi poslancami, ktorí pochádzajú z krajiny, kde je toľko jadrových elektrární (vo Francúzsku je 56 jadrových elektrární - pozn. aut.) a kde jadrové elektrárne nie sú ako v Rakúsku. V prípade rezolúcie je však rozhodujúca iba bezpečnosť, a nie otázka, či jadrová elektráreň áno, resp. nie."
# Ako ovplyvní rezolúcia postavenie Slovenska ako krajiny usilujúcej sa o vstup do Európskej únie?
"Rezolúcia môže ovplyvniť vzájomné vzťahy, pretože tento druh rezolúcie má politickú váhu, zvlášť, ak je prijatá väčšinou poslancov. Rezolúciu nemôže vláda prehliadnuť."
Autor: MIRIAM MRÍZOVÁ, Dürnstein, Rakúsko