je k dobrému obrazu krajiny v zahraničí.
„Hoci si plne uvedomujem, že je to vnútorná záležitosť SDĽ, myslím si, že treba myslieť predovšetkým na záujmy Slovenska,“ myslí si podpredsedníčka vlády pre európsku integráciu Mária Kadlečíková.
Závažným problémom by podľa nej mohol byť odlišný postoj nového ministra financií k pozíciám, z ktorých Slovensko dosiaľ vychádzalo pri rokovaniach s Európskou úniou. „Ide najmä o náš postoj v otázke daní a hospodárskej súťaže. Kapitola dane sa má už teraz uzatvárať, otázka hospodárskej súťaže je ešte zložitejšia. Dúfam, že po nástupe nového ministra financií nenastanú zásadné obraty a nebudú sa meniť naše základné negociačné pozície, pretože potom by to bolo zložitejšie,“ povedala Kadlečíková.
„Myslím, že zahraničie bude vnímať odvolanie ministerky veľmi zle. Musím povedať, že všetky možné personálne ponuky, ktoré môže SDĽ urobiť, sú len omnoho horšie, ako bola Brigita Schmögnerová, ktorá mala istú medzinárodnú reputáciu,“ povedal poslanec František Šebej.
Odvolanie ministerky financií Brigity Schmögnerovej vnímajú zahraničné agentúry ako závažné oslabenie slovenskej vlády, ktoré krajine, snažiacej sa o vstup do Európskej únie, neprospeje.
„Schmögnerová sa zaslúžia o stabilizáciu prehriatej ekonomiky, dedičstva vlády Vladimíra Mečiara, a podporu programu štrukturálnych reforiem. Reformné kroky viedli k tomu, že krajina bola prijatá za člena OECD a získala späť investičný rating. Nezamestnanosť však dosiahla 18 percent - jedna z najvyšších mier nezamestnanosti v Európe - a reálne mzdy sa začali len pomaly dvíhať v roku 2000,“ napísali Financial Times.
„Ministerka financií nazývaná za svoju striktnú fiškálnu politiku aj ,brutálna Brigita‘ sa zaslúžila o zníženie výdavkov štátu a reštrukturalizáciu štátneho finančného sektora. Jej reformy tiež pomohli, že sa ekonomika Slovenska, kedysi centralizovaná podľa sovietskeho modelu, zmenila na ekonomiku, ktorá začína spĺňať kritériá Európskej únie,“ uvádza Reuters.
(mar)